Česko předá EU energetický plán ještě během ledna

© Pixabay

Energetická účinnost, obnovitelné zdroje i budoucnost české energetiky. To vše zahrnuje český energetický plán, který ČR musí zaslat Evropské komisi.

Česká republika předloží Evropské komisi návrh Národního klimaticko-energetického plánu do konce ledna, ačkoli zatím nejsou vyřešeny všechny připomínky. Novinářům to dnes před jednáním vlády sdělila ministryně průmyslu Marta Nováková (ANO).

Materiál se zabývá například energetickou účinností či rozvojem obnovitelných zdrojů. Podle Novákové musí ohledně plánu pokračovat celospolečenská diskuse, neboť materiál se týká budoucnosti české energetiky. Se zněním návrhu plánu nesouhlasí ekologové.

Plán po ČR vyžaduje Evropská unie. Obsahovat má závazky, jimiž chce Česko přispět k záměrům EU v energetice pro rok 2030. Nováková uvedla, že práce na plánu trvala zhruba rok. Původní termín předložení návrhu byl konec minulého roku, Česko si vyjednalo prodloužení lhůty o měsíc.

Unie chce být do roku 2050 klimaticky neutrální. Má šanci úkol splnit?

Evropa má plán, jak v budoucnu výrazně snížit emise. Ke klimatické neutralitě však vede ještě dlouhá cesta. 

„Posíláme ten plán do Bruselu s tím, že pokračuje celospolečenská diskuse,“ řekla Nováková s tím, že k materiálu resort obdržel přes 500 připomínek, které zatím nejsou vypořádány.

V Bruselu bude Česko dojednávat podmínky pro jednotlivé energetické oblasti.

„Máme nastavený cíl a my si v plánu určujeme, zda a jak jsme schopni cílů dosáhnout. Je jich tam asi 15 pro jednotlivé oblasti,“ doplnila ministryně.

Dokument čeká ještě několik úprav

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nejde o hotový materiál.

„Rozhodně ještě dozná nějakých změn a vláda ho ve finální podobě bude schvalovat pravděpodobně až někdy v polovině roku,“ řekl novinářům.

Ministerstvo životního prostředí mělo podle Brabce k plánu mnoho připomínek na velkém počtu stránkách. Ty budou ještě postupně zapracovávány, stejně jako celá řada dalších subjektů, poznamenal.

Materiál by dnes měla dostat vláda k nahlédnutí.

Podle Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE), ministerstvo v návrhu nezohledňuje potenciál České republiky. Například malé fotovoltaické elektrárny by se na základě strategie rozvíjely mnohem pomaleji, než by bylo možné, upozornila komora.

Také větrné elektrárny by podle návrhu přibývaly jen asi dvojnásobným tempem proti dnešku, kdy se podle KOZE dokončují jen připravené projekty z minulosti.

Materiál také umožňuje velkým teplárnám z lesů a polí vysávat příliš velké množství biomasy, uvádí komora. Připomněla také, že plán počítá s cílem v roce 2030 pokrýt 20,8 % spotřeby energie obnovitelnými zdroji, podle ekologů by však měla země směřovat k 24 %.

Energetika bude chytřejší než dřív. Na cestě k digitalizaci bude ale hodně záležet na státu

Hlavním tahounem přechodu k chytřejší digitalizované energetice je v současné době evropská a národní regulace, shodli se experti na nedávné debatě v Praze. Velkou otázkou zůstává, kdo nové technologie zaplatí.

Hnutí Duha dnes uvedlo, že plán počítá s pokračující stagnací obnovitelných zdrojů, když například navrhuje zvýšit výrobu čisté elektřiny během příštích deseti let jen o 10 % oproti současnosti.

Podle ekologů lze výrobu do roku 2030 zvýšit na dvojnásobek. Strategie podle Hnutí Duha vyhovuje pouze zástupcům části průmyslu a fosilní a jaderné energetiky, z hlediska řešení klimatických změn je nedostatečná a nevyhovuje ani obcím.