České firmy budou chtít na úsporách energií vydělat

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Dan.

Zástupci českého průmyslu mění názor. Energetické úspory, které si naordinovala Evropská unie, už nevnímají jako hrozbu, ale jako příležitost pro další růst. Investice do efektivnějšího využívání energií zlepší konkurenceschopnost firem a zvednou také výkon ekonomiky. „V příštích pěti až šesti letech bude přínos pro HDP ve výši 110 miliard korun, které vytvoří tržní subjekty,“ odhaduje Vladimír Dlouhý, předseda Hospodářské komory.

Největší příležitost vidí Dlouhý v přechodu od fosilních paliv k většímu využívání elektřiny. Ať už jde o elektrifikaci dopravy, využívání tepelných čerpadel či výrobu úspornějších spotřebičů a zařízení. Případné dotace na úsporná opatření by měla podle Dlouhého více zohledňovat dopady na průmysl a ekonomiku. Preferovat by se měla taková opatření, která využívají tuzemské technologie a tuzemskou práci.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že energetická náročnost českého průmyslu postupně klesá. „Pořád ale není jasné, jak budeme energetickou efektivitu měřit. V průmyslu by mělo smysl zaměřit se na spotřebu energie na jednotku produkce místo na absolutní snižování spotřeby energií,“ upozorňuje Jakub Vít ze Svazu průmyslu a dopravy.

Roli sehraje i ČEZ

Studie společnosti EkoWATT vyčíslila potenciál úspor energií v průmyslu na 23 procent. Problém je v tom, že podniky se do investic samy příliš nehrnou. Zpravidla při výběru investičních příležitostí sáhnou po zvýšení produktivity výroby, které má lepší návratnost než energetické úspory.

Autor: Jan Stuchlík

Celý článek najdete na webu E15.cz.