Backloading emisních povolenek může být schválen do měsíce

zdroj: Pixabay.com; autor: Emilian Robert Vicol

Tento týden by se mohly členské země dohodnout s europoslanci na kompromisu ohledně dočasného stažení 900 milionů emisních povolenek z aukcí. V pátek (8. listopadu) se ukázalo, že členské státy jsou návrhu Komise nakloněny. V prosinci by tak mohl být backloading schválen. Čeká se také na návrh dlouhodobějších změn v systému emisního obchodování.

Členské země se v pátek po několika měsících čekání konečně dohodly na podpoře tzv. backloadingu. Mohou tak zahájit jednání s Evropským parlamentem, který změnu v systému emisního obchodování (EU ETS) podpořil již v létě (EurActiv 3.7.2013).

Až se europoslanci, členské země a Evropská komise finálně dohodnou, bude tak možné ze systému ETS dočasně stáhnout 900 milionů emisních povolenek. To by mělo podle Komise zvýšit jejich cenu, která se dlouhodobě pohybuje pod hranicí 5 eur za tunu CO2. Nízká cena podniky nemotivuje k investicím do zelenějších technologií (EurActiv 4.4.2013). Zpět do systému aukcí by se měly povolenky vrátit ke konci aktuálního obchodovacího období (2013–2020).

„Zdravý rozum zvítězil. Návrh získal od členských států téměř jednohlasnou podporu. Můžeme vykročit k silnějšímu ETS,“ komentovala to na svém Twitteru bezprostředně po dohodě stálých zástupců evropská komisařka pro boj s klimatickými změnami Connie Hedegaardová.

Její návrh přitom neměl snadnou cestu. Europoslanci ho během prvního hlasování v dubnu letošního roku nepodpořili a poslali ho zpět k přepracování (podrobněji EurActiv 19.6.2013). Někteří zákonodárci jsou totiž například přesvědčeni, že do trhu s emisemi by neměly instituce uměle zasahovat (EurActiv 12.2.2013).

V případě členských zemí se dlouho čekalo především na rozhodnutí největší evropské ekonomiky, tedy Německa. To se dlouho zdráhalo vyslovit jasnou pozici. Důvodem byly zejména letošní spolkové volby (EurActiv 3.9.2013). Očekávalo se ale, že Berlín plán Komise podpoří, což se nakonec také stalo.

„Řada zemí prohlásila, že návrh podpoří. Nikdo se nezdržel hlasování. Předsednictví také zjišťovalo, zda někdo s plánem nesouhlasí, a ukázalo se, že pro podporu backloadingu existuje kvalifikovaná většina,“ komentoval jednání stálých zástupců členských zemí jeden z diplomatů.  

„Mandát byl udělen velmi rychle,“ řekl bruselské redakci EurActivu další diplomat. „Jen Polsko a Kypr návrh nepodpořily,“ dodal s tím, že konečné dohody by mohlo být dosaženo velmi rychle. Očekává se, že by k tomu mohlo dojít už tento týden. Plenární zasedání Evropského parlamentu by pak o backloadingu mohlo hlasovat 10. prosince.  

Členské země by měly kompromis formálně potvrdit během příštího zasedání Rady ministrů životního prostředí (13. prosince), nebo při zasedání Evropské rady (18. a 19. prosince).

Do konce roku se také očekává, že Komise navrhne dlouhodobější změny v systému emisního obchodování. Mělo by to být v rámci nového balíčku, který určí podobu evropské klimaticko-energetické politiky do roku 2030 (EurActiv 16.9.2013).