Backloading povolenek jde do plenárního hlasování, kompromis je prý ale příliš slabý

Zdroj: FreeDigitalPhoto.net.

Plenární zasedání Evropského parlamentu bude za dva týdny znovu hlasovat o dočasném stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému EU ETS. Mezi europoslanci ve výboru pro životní prostředí totiž vznikl nový kompromis. Ten je podle kritiků příliš slabý na to, aby mohl cenu povolenek výrazně ovlivnit. Záležet tak prý bude na strukturálních změnách v systému.

Dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému aukcí má za sebou další důležité hlasování. Včera (19. června) odpoledne schválil svou zprávu výbor pro životní prostředí (ENVI) v Evropském parlamentu. Za dva týdny o ní bude hlasovat plenární zasedání ve Štrasburku.

Výbor se dohodl na kompromisním řešení, které vychází z návrhu rakouského europoslance Richarda Seebera (EPP). Povolenky bude moci Evropská komise z trhu v roce 2014 stáhnout. Již v následujícím roce ale budou muset být vráceny zpět do systému. V původním návrhu směrnice se přitom počítalo s jejich navrácením nejdříve v roce 2018.

Seeberův návrh měl zajistit, že backloading dostane podporu od europoslanců Evropské lidové strany, která měla hlavní podíl na tom, že v dubnu Parlament poslal návrh na stažení povolenek k přepracování zpět do výboru (viz také včerejší článek).  

Jenže ne všichni jsou s dosaženým kompromisem spokojeni – podle některých jde totiž o výrazné oslabení původního plánu Evropské komise.

Mezi kritiky patří například strana Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Podle britského europoslance Chrise Daviese přestavuje návrh z ENVI „jen o něco víc než malou regulatorní úpravu“. Nemůže tak prý zajistit dlouhodobou stabilitu systému.  

Spokojeny nejsou ani zelené organizace. Přivítaly sice, že se europoslanci dohodli na nějakém kompromisu, návrh je ale podle nich příliš slabý. Na ceny povolenek tak prý bude mít pouze omezený dopad. Cílem celého plánu na backloading je přitom právě dlouhodobé zvýšení ceny uhlíku, která je v současné době příliš nízká a nemotivuje k investicím do zelených technologií.

Z reakcí na včerejší hlasování ve ENVI každopádně vyplývá, že systém emisního obchodování bude muset počkat na dlouhodobější strukturální změny, které by ho mohly podle některých názorů postavit na nohy.  

Návrh na tyto změny představila Komise již na podzim minulého roku. Patří mezi ně trvalé stažení určitého počtu povolenek, zpřísnění emisního cíle pro rok 2020 nebo dřívější změna lineárního redukčního faktoru, na jehož základě se množství povolenek každý rok snižuje (EurActiv 13.11.2012).