Maroš Šefčovič: Každý s námi chce mít dobré vztahy

Šefčovič

Šefčovič v Davosu během jednání s norským ministrem zahraničí Børgem Brendem © European Union, 2017

Trumpova vláda by mohla být více protekcionistická, než vláda jeho předchůdce. Navzdory obrovským evropským potřebám v dovozu energií se ale neobávám dopadů na energetický trh, říká v rozhovoru místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

Bruselská redakce EurActivu mluvila s Marošem Šefčovičem během letošního Světového ekonomického fóra v Davosu.

Co jste si odnesl z letošního ekonomického fóra v Davosu?
Za prvé to, že vedoucí představitelé a stakeholdeři vnímají, že je Evropa nadále schopna ujmout se vedení, pokud jde o transformaci energetiky, boj proti klimatickým změnám a zavádění chytrých technologií ve městech a v dopravě. Můj druhý velice důležitý dojem je, že se od Evropy očekává podpora volného a spravedlivého trhu, protože EU je největší ekonomika světa. Každý věří, že celosvětový trh nám přinesl spoustu bohatství. Zároveň si ale uvědomujeme, že je potřeba, aby byl spravedlivější. Za třetí, náš balíček pro čistou energii je vnímán velice pozitivně. Je to jeden z našich nejpokrokovějších návrhů: jak přetvořit energetický trh. Proto budou velice pečlivě studovány i návrhy, které hodláme předložit tento rok – budou se týkat chytré mobility nebo čisté dopravy.

Trumpův poradce a vyslanec v Davosu Anthony Scaramucci slíbil důraz na volný a spravedlivý obchod. Opravdu je Amerika v této problematice na stejné vlně jako EU?
Můj dojem je takový, že každý bude čekat na první kroky nové americké vlády. Amerika je tradičním lídrem celosvětového trhu. Některé výroky naznačují, že chtějí představit opatření, která by mohla vyvolat určitý protekcionismus. Jako organizace, která je mezi lídry volného trhu, tohle nemůžeme podpořit.

Jaký by mohl být dopad na celosvětový energetický trh, když vezmeme v úvahu, že Evropská unie potřebuje většinu energie dovážet?
Jsme jeden s největších energetických dovozců. Budeme následující vývoj sledovat velmi pečlivě. Momentálně jsme ve šťastném období. Máme nadbytek energií, jako je nafta a plyn. Také zvyšujeme naši energetickou účinnost a snižujeme naši závislost zapojováním více a více energie z obnovitelných zdrojů. Potřebujeme postoupit v propojení energetických systémů jednotlivých zemí. Neměli bychom se ale obávat protekcionismu na energetickém trhu, protože v současné době existuje spousta vývozců, kteří hledají spolehlivé klienty, jako je Evropa.

Jaké by mohly být důsledky blízkého vztahu Vladimita Putina a Donalda Trumpa pro energetickou unii?
Je složité nad tím uvažovat, ale řekl bych, že můžeme být sebejistí. Jsme tak velký trh a důležitá destinace pro vývozce energie, že s námi každý chce mít dobré vztahy. Platíme včas a stabilní měnou, jsme předvídatelní a velmi spolehlivý partneři. Proto lidé mají velký zájem exportovat energie právě nám. Vím, že Rusko a Amerika si mohou konkurovat, protože obě země chtějí vyvážet plyn. Předpokládá se, že v roce 2020 Amerika bude největším vývozcem zkapalněného zemního plynu na světě.

Jste znepokojen americkým ustupováním od Pařížské klimatické dohody?
Počkejme si na to, co udělají. Ve srovnání s tím, co jsme slyšeli v kampani, tady byla americká rétorika během jednání spíše umírněná. Kromě toho, americké podniky investovaly hodně do energie z obnovitelných zdrojů. Nebylo to jen kvůli jejich touze zachránit planetu. Investovaly, protože to jsou moderní technologie a důležitý byznys s velkým potenciálem do budoucna. Každý, koho jsem v Davosu potkal, mi řekl, jak je vděčný za ochotu Evropy ujmout se vedení v této oblasti.

Jaký je současný stav v případě plynovodu Nord Stream 2?
Naše loňské ohodnocení stále zůstává platné. Vidíme, že i přes tuto krutou zimu využíváme infrastrukturu pro transport plynu z Ruska do Evropy jen na 60 %. Proto je podle mě potřeba důkladněji posoudit, co skutečně potřebujeme. Vždy zdůrazňuji, že bychom měli mít více cest, jak dostat energii do Evropy. Zůstává pro nás klíčové udržet si ukrajinskou přepravní cesty pro plyn. Mimo to, každý infrastrukturální projekt tohoto významu v Evropě se musí řídit evropským právem. Stav budeme schopni posoudit, až budeme mít více návrhů.

Proč Komise ještě neudělala definitivní vyhodnocení?
Je dobré pamatovat na to, že v originálním projektu proběhlo mnoho změn. Původní konsorcium projektu už neexistuje kvůli antimonopolnímu rozhodnutí polského soudu. Nové nastavení projektu je spíše v rukách Gazpromu. V tomto ohledu se základní informace ovlivňující tento projekt za minulý rok změnily. Oficiálně jsem v Evropském parlamentu uvedl, že projekt takového významu musí respektovat právo Evropské unie. Ale od chvíle, kdy byla loni na podzim byla publikována zpráva o zrušení konsorcia, jsme neobdrželi žádné nové zprávy.

Někteří podnikatelé z energetického sektoru vyžadují konec uhelných dotací. Jaký je Váš názor?
Ekologicky škodlivé dotace jsou jeden z problémů, které byly probírány na několika úrovních. Evropa tlačí na země G7 a G20, aby přijaly společný globální přístup k postupnému odstranění těchto dotací, protože představují obrovskou finanční zátěž a tyto peníze by mohly být využity efektivněji.

Jak se na to dívá Komise, nebo Vy osobně?
Všichni si uvědomuje sociální důsledky postupného rušení těchto dotací a potřebu podpory při transformaci regionů s vysokými emisemi uhlíku v Evropě. To byl také jeden z našich návrhu minulého prosince: poskytnout obyvatelům těchto regionů nové příležitosti a podpořit je, aby ekonomiku rozvíjeli novým směrem, jako se to už na několika místech Evropy stalo – například v Německu či Belgii.

Z anglického originálu přeložila Natálie Králová.