Von der Leyenová: Rusko využívá plyn k vydírání, EU je na konec dodávek připravena

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. © European Union, 2022

Evropská unie chystá společnou reakci na zastavení dodávek ruského zemního plynu do Polska a Bulharska. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která krok Moskvy označila za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí. Unijní exekutiva je podle ní na tento scénář připravena a je v kontaktu se všemi členskými státy, s nimiž řeší zajištění dostatečných dodávek pro celou EU.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ráno oznámila, že přestává posílat plyn do Polska a Bulharska, neboť tamní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Unijní země to označují za porušení smluv.

„Je to neoprávněné a nepřijatelné. A znovu to dokazuje, jakým je Rusko nespolehlivým dodavatelem plynu. My jsme na tento scénář připraveni,“ uvedla von der Leyenová. Členské země mají podle ní nouzové plány právě pro tuto situaci, na níž se s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu připravovaly.

V těchto chvílích podle von der Leyenové zasedá skupina expertů Komise, unijních orgánů a zástupců členských zemí, která řeší podrobnosti koordinované reakce.

Šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin označil rozhodnutí Gazpromu za správné. Zároveň vyzval k podobnému postupu vůči dalším zemím, které nejsou k Rusku přátelské.

Cena plynu pro evropský trh se hned ráno zvýšila o více než 20 procent a přechodně se dostala až na 125 eur (3064 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující.

Kolem 11:00 SELČ se cena v TTF pohybovala kolem 109 eur, a vykazovala tak nárůst o téměř šest procent. Začátkem března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, cena krátce vystoupila až na rekordních zhruba 345 eur za MWh. Před rokem se pohybovala kolem 18 eur za megawatthodinu.

Bulharsko má zásoby na měsíc, Polsko do podzimu

Bulharský ministr energetiky Alexander Nikolov ujistil, že Bulharsko má k dispozici zemní plyn alespoň na měsíc. Prozatím rovněž vyloučil opatření k omezování spotřeby plynu.

Bulharský premiér Kiril Petkov uvedl, že jeho země nyní přezkoumává veškeré dohody s Gazpromem, včetně těch o tranzitu plynu do Srbska a Maďarska. Sofia hovoří o porušení smlouvy, protože dopředu zaplatila za dodávky na celý měsíc. Také polská společnost PGNiG postup Gazpromu označila za porušení smlouvy a vyhradila si právo požadovat odškodné.

Samotné Polsko, jemuž Rusko přestalo plyn dodávat, je na takovou situaci podle ministryně životního prostředí Anny Moskwové připraveno a bez ruských dodávek se obejde. 

Polsko bylo na ruské „utažení kohoutků“ nachystáno, zásobníky s plynem jsou plné přibližně z 80 procent. Díky dodávkám přes přípojky plynovodů z Česka a Litvy ale nemusí do zásob ani sahat, také těžba plynu v samotném Polsku běží na maximum, ujistila ministryně v rozhlasovém rozhovoru.

„(Ruský prezident Vladimir) Putin hrozil, že všechny státy, které nebudou platit za plyn (v rublech), jej nedostanou. Ale platí kontrakt, který stanoví zásady, jak se má platit, a Putinovy dekrety v Polsku neplatí,“ dodala ministryně.

„Jsme dobře připravení, plyn nedojde,“ ujistila. 

Ukončení ruských dodávek plynu spojila s tím, že Polsko stále naléhá na zavedení ještě přísnějších sankcí Evropské unie vůči Rusku za jeho vojenskou agresi vůči Ukrajině.

„V této době ještě dovážíme ropu z Ruska, ale chystáme nové kontrakty a rafinerie jsou připraveny přejít na jiné druhy ropy. Připravujeme se na to, že se plně zbavíme závislosti na ruské ropě, ale jsme připraveni i na okamžité úplné odstřižení od dodávek,“ dodala.

Server Business Insider uvedl, že polské zásobníky s plynem jsou zaplněny ze 75 procent, což vysoce převyšuje evropský průměr 32 procent. „Jsme už dnes připraveni obejít se bez ruského plynu, daleko před spuštěním plynovodu Baltic Pipe, který zajistí dodávky norského plynu. Máme zásobníky tak plné, že si poradíme bez ruského plynu až do podzimu. A tehdy už bude Baltic Pipe v provozu,“ citoval Business Insider anonymní zdroj, dobře obeznámený se situací.

Už žádnou další závislost. Sázka na jádro a obnovitelné zdroje se musí promyslet

Evropa spoléhala na zemní plyn, kvůli válce ale musí své plány změnit. Energetika tak bude do budoucna stát především na obnovitelných zdrojích a také na jádru. I tady je ale potřeba dávat pozor na nezdravé závislosti.