Ukrajina musí zůstat tranzitní zemí pro přepravu plynu, prohlásila von der Leyenová

© EPA-EFE/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Evropská unie hledá způsoby, jak zajistit, že Ukrajina bude mít tuto zimu stabilní dodávky zemního plynu a nebude ponechána napospas možnému snížení dodávek z Ruska, uvedla dnes na summitu zástupů unie s Ukrajinou v Kyjevě předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Podle šéfky EK by plyn mohl na Ukrajinu proudit přes Slovensko. Slovenský premiér Eduard Heger v reakci vyjádřil návrhu podporu, Bratislava už od roku 2014 zajišťuje takzvané zpětné dodávky plynu na Ukrajinu.

„Budeme s vámi úzce spolupracovat na zvýšení kapacity dodávek z členských států Evropské unie. Jednou z možností je vypracování dohod týkajících se zpětného toku plynu pomocí dalšího plynovodu ze Slovenska,“ citovala Ursulu von der Leyenovou agentura Reuters.

Heger v reakci na sociální síti napsal, že Slovensko je připraveno stát se součástí unijního řešení a že energetická bezpečnost Ukrajiny je klíčová. Před sedmi lety zahájilo Slovensko dodávky plynu na Ukrajinu prostřednictvím modernizovaného menšího plynovodu. Kromě toho obě země spojuje tranzitní plynovod, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dále do západní Evropy.

Obnovitelné zdroje energie mohou Evropu vymanit ze závislosti na ruském plynu

EU se zavázala k tomu, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 55 procent. Pokud chce takového cíle dosáhnout, bude muset dekarbonizovat ekonomiku. Experti upozorňují, že taková změna může posílit závislost Evropy na dodávkách energie z Ruska.

Von der Leyenová zdůraznila, že i přes nový plynovod Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, musí Ukrajina zůstat tranzitním státem pro přepravu plynu. Dodala, že je také třeba zaměřit se na energetickou efektivitu, díky níž by se mohla potřeba dodávek na Ukrajinu snížit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes lídry EU vyzval, aby byli „odvážní“ a nabídli Ukrajině perspektivu coby zemi, která je součástí Evropy. „Pevně doufáme, že vedení Evropské unie a členských států bude mít odvahu začít vnímat Ukrajinu jako nedílnou součást evropského prostoru,“ prohlásil podle informačního portálu Ukrajinska pravda Zelenskyj.

Von der Leyenová mimo jiné zopakovala, že Evropská unie bude usilovat o nezávislost, územní integritu a suverenitu Ukrajiny, která usiluje o zvrácení ruské anexe Krymského poloostrova z roku 2014 a svádí boje s proruskými separatisty na východě země.