Kreml chce za plyn platit v rublech. Mnoho se nezmění, tvrdí experti

© EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Dodávky ruského plynu do Evropy pokračují bez přerušení. A to i přesto, že Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého od dnešního dne odběratelé z takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek.

Průtoky dvěma ze tří hlavních plynovodů přivádějících ruský plyn do Evropy – Nord Stream 1 přes Baltské moře a přes Ukrajinu na Slovensko, zůstaly stabilní. Průtoky druhou hlavní trasou, plynovodem Jamal přes Bělorusko, změnily směr a přivádějí plyn z Německa do Polska. To však není neobvyklé a nemusí to nutně znamenat novou politiku, upozornila agentura Reuters.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom oznámil, že pokračuje v dodávkách zemního plynu přes Ukrajinu podle požadavků evropských zákazníků. Podle ruské tiskové agentury RIA si Gazprom na dnes zarezervoval také kapacitu pro dodávky do Evropy plynovodem Jamal. Ne vždy však Gazprom rezervovanou kapacitu využije.

Údaje slovenského provozovatele plynovodů Eustream ukazují, že denní nominace, tedy požadavky na dodávky ruského plynu na Slovensko přes Ukrajinu, vzrostly v pátek na nejvyšší hodnotu od 30. listopadu, uvedla agentura Reuters.

Platby budou odcházet v eurech

Podle dekretu ruského prezidenta mají zahraniční kupci peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Západní představitelé tento model odmítají.

Podle agentury DPA nicméně odborníci nepředpokládají, že by Putinův dekret měl na odběratele ruského plynu vážnější dopady. „Na dosavadním způsobu placení se toho příliš nezmění, když budou odběratelské země dál platit účty ve své domácí měně a ruská banka bude tyto devizy směňovat za rubly,“ uvedl podle DPA Ulrich Wortberg z firmy Landesbank Hessen-Thüringen.

Podle analytika devizového trhu Ulricha Leuchtmanna ze společnosti Commerzbank by jednou z výhod pro Rusko mohlo být to, že by správu devizových prostředků z prodeje plynu místo ruské centrální banky podléhající sankcím převzala velká ruská komerční banka. „To by v konečném důsledku mohlo přispět k finanční stabilitě v Rusku,“ uvedl Leuchtmann.

Do Evropy by mohl proudit plyn z Izraele, plynovod by vedl přes Turecko

Turecko-izraelský plynovod by mohl být pro Evropu jednou z alternativ k ruským dodávkám energie. Tato myšlenka se zrodila již před lety a podle agentury Reuters se o této možnosti nyní jedná v zákulisí.

Systém nezačne fungovat hned

Dekret stanoví mechanismus, podle něhož by si měl každý kupec u ruské banky Gazprombank otevřít dva účty. Na devizový by měl zaslat platbu v zahraniční měně. Za tu by Gazprombank nakoupil rubly a uložil je na klientův rublový účet. Z toho by se pak uskutečnila platba na účet ruské plynárenské společnosti Gazprom. Pro Rusko by měl mít systém tu výhodu, že rubl, který se v poslední době dostal pod tlak kvůli západním sankcím, by mohl díky tomu výrazně posílit.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden řekl, že Rusko nebude požadovat, aby odběratelé platili za zemní plyn v rublech okamžitě. Z technologického hlediska půjde o delší proces. Analytici v Moskvě předpokládají, že systém začne plně fungovat možná až v květnu. Agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj uvádí, že součástí některých kontraktů je, že plyn je dodán ještě před zaplacením, což znamená, že kohoutky nebudou zavřené okamžitě.

Berlín a Řím tvrdí, že se nic nemění

Evropské státy, který za ruský plyn platí převážně v eurech, tvrdí, že Rusko nemá právo měnit smlouvy. Skupina zemí G7 ruský požadavek odmítla.

Putin ve středu telefonoval s německým kancléřem Olafem Scholzem a italským premiérem Mariem Draghim, kde je o změnách v měně platby informoval. Berlín i Řím po jednání uvedly, že se pro odběratele podle Putinových slov nic nemění, neboť platby budou odcházet v eurech.

„Co jsem rozuměl, ale mohu se mýlit, bylo, že přepočet (…) je interní záležitostí Ruské federace,“ řekl Draghi. Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit rovněž novinářům sdělil, že Putin v rozhovoru šéfa německé vlády ujistil, že pro evropské smluvní partnery se nic nemění.

Množí se tak spekulace, do jaké míry budou platby s konverzí měny automatické a zda nebudou mít Německo s Itálií v převodech nějakou výjimku, když Putin ujišťoval Draghiho i Scholze, že se jich změny nedotknou.

Obě země patří k největším odběratelům ruského plynu v Evropské unii. V případě Německa by zastavení dodávek plynu tvrdě dopadlo na chemický, metalurgický a sklářský průmysl, který zaměstnává stovky tisíc lidí. O takových rizicích hovořil i německý ministr průmyslu Robert Habeck, když krátce po ruské invazi na Ukrajinu vysvětloval, proč se Německo nemůže ihned odstřihnout od fosilních energetických surovin z Ruska.

Rusko je důležitým dodavatelem energetických surovin do Evropy. Tyto dodávky jsou nejsilnější pákou, kterou může Putin využít v boji proti sankcím, jež na Rusko uvalují západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.

The Capitals: Putin Evropu od ropy a plynu neodřízne, tvrdí Borrell

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.