Komise chce podpořit jádro, němečtí Zelení protestují

zdroj: Pixabay.com

Evropská komise má zítra projednávat materiál, ve kterém může podpořit rozvoj jaderné energetiky v EU. Informuje o tom německý Spiegel. Nová strategie má Unii pomoci udržet se na špičce jaderného výzkumu, prospět má energetické bezpečnosti i klimatu. V Německu se už ale ozvala kritika Zelených.

Evropská komise chce podpořit výstavbu jaderných reaktorů a kromě jiného také vývoj flexibilních minireaktorů, vyplývá z návrhu strategie pro jadernou politiku, který by mělo kolegium komisařů projednávat už zítra. O dokumentu informovala internetová verze německého Spiegelu.  

EU by si měla podle Komise v oblasti jaderné energetiky zachovat technologickou převahu, vyplývá prý z dokumentu. Strategie proto počítá s posílením evropské spolupráce ve výzkumu, vývoji, financování i výstavbě inovativních reaktorů.

Ve strategii se podle Spiegelu hovoří například o zlepšení rámcových podmínek pro investice do nového jádra. K využití se nabízejí mimo jiné prostředky z nového Evropského fondu pro strategické investice, který je součástí investičního plánu Junckerovy Komise, nebo evropské programy pro podporu výzkumu.

Jedním ze směrů vývoje mají být zmíněné mini-reaktory. První z nich by se měl v Evropě objevit nejpozději v roce 2030, píše německý server.

Materiál mají zítra kolegiu předložit komisaři odpovědní za energetiku – místopředseda Komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič a komisař pro klima a energetiku Miguel Arias Cañete.

Kontroverzní technologie

Odborníci vidí podle Spiegelu dva důvody, proč by mohla chtít Evropská komise jadernou energii rozvíjet.

Jedním z motivů může být snaha snížit evropskou závislost na ruském plynu. Jádro může mít ovšem význam i pro snižování emisí skleníkových plynů, k němuž se EU zavázala v Pařížské klimatické dohodě. Do roku 2030 se mají evropské emise snížit o 40 % ve srovnání s rokem 1990.

Podle čísel Komise se v EU v současné době z jádra vyrábí 28 % elektřiny. Jaderné elektrárny má 14 členských zemí, jaderných reaktorů je v Unii 131. Čtyři nové jsou aktuálně ve výstavbě, a to ve Francii, Finsku a na Slovensku.

Ne všechny evropské země se ale na jádro dívají pozitivně. Německo například plánuje do roku 2022 všechny jaderné elektrárny odstavit.

Němečtí Zelení už také plány Komise kritizovali. „Vysoce nebezpečná jaderná energie nesmí dostávat žádné subvence,“ citoval Spiegel Olivera Krischera z jejich parlamentní frakce.

„Očekáváme od [ministra hospodářství] Sigmara Gabriela rozhodné vyjádření proti těmto absurdním atomovým plánům,“ řekl Krischer.

Adéla Denková