Finsko chce více energie z jádra a obnovitelných zdrojů

Finská vláda včera (21. dubna) zveřejnila plán na stavbu dvou nových jaderných reaktorů. Je to součást finské strategie, jak splnit unijní klimatické závazky a odstřihnout se od energetické závislosti na Rusku.

Finský ministr průmyslu a obchodu Mauri Pekkarinen prohlásil, že společnosti Teollisuuden Voima a Fennovoima dostanou zakázku na stavbu dvou nových reaktorů. Polostátní společnost Fortum se svou nabídkou ve výběrovém řízení neuspěla.

Ministr zdůraznil, že plánovaná stavba zajistí této severské zemi do roku 2020 naprostou nezávislost na dovozu elektrické energie. „Je to historický okamžik. Tato rozhodnutí Finsku po mnoha desetiletích pomohou zbavit se dovozů elektřiny,“ prohlásil Pekkarinen a dodal, že zmíněný krok jeho zemi otevírá cestu „radikálně bezuhlíkovým směrem“.

Vloni dosáhl finský import elektrické energie z Ruska svého historického maxima. Podle finských statistik země v zahraničí nakoupila 15 % elektřiny.

Současné čtyři jaderné reaktory ve Finsku produkují 25 % elektřiny. Finsko je vůči jaderné energetice tradičně jednou z nejpřátelštěji nakloněných zemí. Průzkumy v poslední době ale ukázaly, že postoje Finů se mění.

Mohutnou kritiku sklidil plán na stavbu pátého reaktoru v Olkiluotu. Tento projekt, který získala francouzská společnost Areva, byl opakovaně odložen. Finské úřady navíc vznesly pochybnosti o bezpečnosti tohoto reaktoru.

Největším parlamentním odpůrcem jaderné energie je finská Strana zelených. Její názor je ale mezi partnery vládní koalice osamocen. Zelení drží v současné vládě dvě z 20 ministerstev.

Konečné rozhodnutí vydá vláda v květnu, ale změny již nikdo neočekává. Návrh zákona se nicméně může stát předmětem hlubokých sporů během parlamentního projednávání.

Předseda parlamentního klubu Strany zelených Ville Niinistö největšímu finskému listu Helsingin Sanomat řekl, že vládní návrh se během projednávání v parlamentu ještě může změnit. Podle něj přijdou dva nové reaktory příliš i mnohým podporovatelům nukleární energie.

Environmentální organizace vládní rozhodnutí odmítají s tím, že i pouhý jeden nový reaktor by z Finska učinil největšího světového producenta jaderného odpadu v přepočtu na počet obyvatel.

Podpora obnovitelných zdrojů

Výše uvedené rozhodnutí přichází poté, co se v úterý vláda shodla na balíčku na podporu obnovitelných zdrojů. Ten by měl znamenat investice do vývoje čisté energetiky ve výši stovek milionů.

Vláda prohlásila, že na obnovitelné zdroje energie by mělo do roku 2020 jít 327 milionů eur (asi 8,2 miliardy Kč) ročně. Celý balíček má Finsko nasměrovat ke splnění závazků, které vyplývají z unijní směrnice o obnovitelných zdrojích. Podíl energie z obnovitelných zdrojů má ve finském energetickém mixu do roku 2020 podle směrnice vzrůst na 38 %. Přehled cílů jednotlivých unijních států, které vyplývají z uvedené směrnice, můžete shlédnout zde.

Největší podíl (asi 55 %) na plánovaném zvýšení obnovitelných zdrojů energie ve Finsku ponese dřevo. Dále chtějí Finové zvýšit užití biopaliv, tepelných čerpadel a počet větrných elektráren, prohlásila vláda.