EU se dohodla na pravidlech pro plynovod Nord Stream 2

© Shutterstock

Po kompromisním návrhu Francie a Německa se na předběžných pravidlech pro plynovody shodly všechny členské státy. Nyní svůj souhlas připojil také Evropský parlament.

Během následujících měsíců by měla vzniknout očekávaná nová evropská směrnice upravující trh se zemním plynem.

Po formálním schválení v Radě EU a europarlamentu budou mít jednotlivé členské státy devět měsíců na to, aby směrnici zapracovaly do národního práva, uvedla agentura Reuters.

Evropská komise navrhla změnu evropské legislativy ohledně přepravy plynu v roce 2017 právě s ohledem na projekt Nord Stream 2. Jeho prostřednictvím bude ruský plynárenský koncern Gazprom dodávat plyn po dně Baltského moře do Německa.

Nová směrnice má zajistit, že se na plynovody ze třetích zemí budou vztahovat stejná pravidla jako na plynovody uvnitř Unie. Mimo jiné tak nebude možné, aby měly totožného majitele a provozovatele.

„Nová pravidla zajistí, že evropské právo bude aplikováno i na plynovody, které do EU přivádí plyn. Každý, kdo bude mít zájem do Evropy prodávat plyn, bude muset respektovat energetická pravidla EU,“ prohlásil Miguel Arias Cañete, komisař pro energetiku a ochranu klimatu.

K rozšiřování legislativy dochází podle Cañeteho z důvodu zvyšující se závislosti na dovozu zemního plynu.

Proti chystaným změnám se postavil Berlín, ale po konfliktu s Paříží, která se minulý týden přidala na stranu menších zemí, nakonec nový princip přijal. Německo si však vyjednalo zvláštní výjimky.

Německo-francouzský kompromis ohledně plynovodu Nord Stream 2 podpořily i ostatní země EU

Zástupci členských zemí EU se dnes shodli na kompromisní variantě nových energetických pravidel, která právně omezí, avšak neznemožní výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa.

Nový plynovod se nelíbí některým zemím EU ani USA

Plynovod Nord Stream 2 je již téměř hotov a zprovozněn by měl být koncem letošního roku. Zhruba 1200 kilometrů dlouhé potrubí bude z Ruska do Německa ročně dodávat až 55 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Proti jeho výstavbě protestovaly především ty členské státy EU, které nové potrubí obchází stejně jako původní, od roku 2011 zprovozněný plynovod Nord Stream.

Protestují proti němu i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn.