Účinnost má být v energetické unii na prvním místě, připomínají Komisi europoslanci

zdroj: Evropská komise

V Bruselu se znovu začíná hrát o budoucnost evropské politiky na poli energetických úspor. Na příští rok chystá Komise revizi směrnice o energetické účinnost a skupina europoslanců žádá, aby při posuzování dopadů zhodnotila i možnost závazného cíle ve výši 40 %. Prezidenti a premiéři přitom před rokem podpořili nezávazný cíl ve výši 27 %.

Na příští rok se mezi evropskými institucemi rýsuje další přetahovaná o to, kolik energie si EU sama předepíše k uspoření. Evropský parlament včera vyslal signál, že bude tlačit na výrazné úspory.

PODÍVEJTE SE na podobu evropských klimaticko-energetických cílů 2030.

Skupina europoslanců z pěti politických frakcí poslala dopis Maroši Šefčovičovi, který jako místopředseda Evropské komise zodpovídá za vytváření energetické unie, a komisaři Migueli Ariasovi Cañetemu, která má na starost klimatickou a energetickou politiku.

Komisaři minulý týden zveřejnili první zprávu o stavu energetické unie. Oznámili mimo jiné, že na příští rok chystají revizi směrnice o energetické účinnosti.

Závazný, nebo nezávazný?

Směrnice byla schválena v roce 2012 a měla by Unii pomoci splnit nezávazný cíl pro zvyšování energetické účinnosti do roku 2020. Minulý rok se však evropští lídři dohodli i na klimaticko-energetickém balíčku pro další desetiletí. Legislativa se tak bude muset přizpůsobit také novému cíli pro rok 2030.

Návrh Komise budou muset schválit jak členské země, tak europoslanci. V tom ale může spočívat kámen úrazu.

Prezidenti a premiéři členských zemí se loni v říjnu shodli, že cíl bude nadále nezávazný a měl by být stanoven na 27 %. Na začátku listopadu ovšem do funkce nastoupila nová Evropská komise v čele s Jeanem Claudem Junckerem, který podpořil názory, podle kterých by měl být cíl závazný. Závazný cíl prosazovala i rezoluce Evropského parlamentu. Europoslanci navíc požadovali, aby byl cíl stanoven až na 40 %.

Stejné číslo schválil Parlament v aktuální říjnové rezoluci vydané v souvislosti s blížící se klimatickou konferencí v Paříži. Europoslanci ale zatím neodhlasovali, zda má být cíl závazný nebo ne. Proti se totiž postavil výbor pro průmysl, výzkum a energetiku.

První zdroj

Skupina 14 europoslanců včetně několika zástupců dvou největších politických frakcí – lidovců a sociálních demokratů – včera požadavek na vytvoření závazného cíle zdůraznila.

Připomněla také, že Komise podle vlastních slov staví energetickou účinnost ve struktuře energetické unie na první místo.

„Rádi bychom vyjádřili určité obavy spojené s pojetím energetické účinnosti ve zprávě o stavu energetické unie, ve které byl oznámen ‚indikativní‘ cíl do roku 2030,“ píší zákonodárci v dopise.

Co žádá směrnice o energetické účinnosti po ČR? PŘEHLED

„Cíl pro zvýšení energetické účinnosti, který před rokem schválila Evropská rada, není dostatečně ambiciózní. Účinnost je možné zvýšit výrazněji, aniž by to mělo negativní dopady na evropské hospodářství. Naše frakce stojí za tím, aby byly klimaticko-energetické cíle závazné,“ řekl EurActivu sociálnědemokratický europoslanec Miroslav Poche, který je jedním ze signatářů dopisu.

Energetické úspory by podle něj měly být považovány za „první zdroj energie“, protože mohou prospívat jak evropské ekonomice, tak energetické bezpečnosti. Ta se podle Pocheho neodvíjí jen od zajištění dodávek, ale od toho, jak Evropa energii využívá.

Hra o procenta

Europoslanci se v dopise pozastavují nad tím, že Komise chce v rámci revize „úsporné směrnice“ provést dopadovou analýzu pouze pro možné cíle ve výši 27 %, 30 % a 33%.

„Žádáme, aby se to stalo i s potenciálními cíli ve výši 35 % a 40 %,“ píší.

„Analyzovat cíl v maximální výši 33 % znamená předjímat a předem omezovat politické rozhodnutí o cíli pro účinnost a svazuje to Evropskému parlamentu ruce,“ řekla k tomu belgická europoslankyně Kathleen Van Bremptová, která je místopředsedkyní socialistické frakce pro udržitelný rozvoj.

Konečná výše cíle totiž musí vycházet právě z možností, které budou posouzeny v rámci dopadové studie. Komise by na ní měla začít pracovat na začátku příštího roku, zjistila bruselská redakce EurActivu. V Bruselu se přitom očekává, že exekutiva bude preferovat číslo 30 %.

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com