Vláda odklepla energetickou koncepci. Do ČR míří Šefčovič

zdroj: Evropská komise

Česko už nemá energetickou koncepci z roku 2004. Vláda dnes schválila nový dokument. Počítá s dalším rozvojem jaderné energie. Jak česká koncepce zapadne do evropské energetické unie? Vláda o tom bude už příští týden jednat s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem.

Vláda dnes po dlouhém čekání schválila novou Státní energetickou koncepci (SEK), která má určit podobu české energetiky na příštích pětadvacet let.

Sobotkův kabinet počítá s dalším rozvojem jaderné energie, i když zatím nerozhodl, jak chce výstavbu nových jaderných bloků financovat. Bez nich však nelze zajistit nezávislosti v oblasti dodávek elektřiny, tvrdí vláda.

Koncepce není dokonalá, ale hlavně že existuje, zní reakce.

Detaily má v budoucnu nabídnout Národní akční plán pro rozvoj jaderné energetiky v ČR. Vládní přístup se nelíbí asociacím, které podporují rozvoj obnovitelných zdrojů.

„Do kalkulací jsou dosazeny nerealisticky nízké náklady nových reaktorů, naopak cena šetrných zdrojů – například fotovoltaických elektráren – je nadsazena oproti trendům, které předpokládá například respektovaná Mezinárodní energetická agentura,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Vláda se vyhýbá rozhodnutí

Zeleným neziskovkám zase vadí, že se vláda vyhýbá otázce limitů těžby hnědého uhlí.  

„Uhlí za limity, které chrání severočeské obce před zbouráním, není podle SEK potřeba. Vláda však dnes navzdory tomu platnost územních ekologických limitů těžby řešit nebude a rozhodnutí odsunuje,“ píší ve společné tiskové zprávě Hnutí Duha, organizace Calla a Greenpeace.

Na druhé straně prý koncepce ukazuje některé příležitosti české energetiky a umožňuje výrazně snížit spotřebu fosilních paliv. 
 

Nová koncepce – do nové doby?

Celá řada energetických hráčů si ale především pochvaluje, že Česko už konečně energetickou koncepci má.

„Je to dobrý základ, který umožní provádět konkrétní prospěšné kroky k postupnému narovnání podnikatelského prostředí v energetice. V dnešní hektické a turbulentní době je důležité, že máme alespoň základní vodítko pro budoucí rozhodování a investice,“ říká předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) dokument pomůže Česku i s plněním evropských klimaticko-energetických cílů.

Komise analyzovala výzvy a přínosy energetické unie pro jednotlivé státy.

„Státní energetická koncepce z roku 2004 byla již v mnohém překonána a nereflektovala množství událostí, které se v energetickém sektoru a v evropské ekonomice udála. Přijetí její aktualizace bylo potřebné i s ohledem na plnění evropských cílů,“ sdělil dnes novinářům. Zajistit má zároveň bezpečné a stálé dodávky energie pro potřeby domácností i podniků.

Energetická tour

Jak jdou české představy o energetice dohromady s těmi celoevropskými, to může vláda už na začátku příštího týdne probrat s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem.

Autor projektu energetické unie dnes oznámil, že postupně procestuje všechny členské země EU, aby s politiky, firmami i nevládními organizacemi prodiskutoval právě budoucnost evropské energetiky.

Nejprve zamíří do Nizozemska a pak do Česka. A nepůjde jen o obecné debaty.

Každé vládě totiž Šefčovič přiváží dokument vypracovaný speciálně pro danou zemi. Komise analyzovala, jaké výzvy a přínosy může přinést energetická unie pro jednotlivým členským státům.

Co bude řídit Komise

Až Šefčovič získá od členských zemí zpětnou vazbu, představí na podzim zprávu o tom, jak si EU s vytvářením energetické unie stojí. Od příštího roku by pak měly státy připravovat národní akční plány pro energetickou a klimatickou politiku, které budou Komisi odevzdávat.

Komise tak začíná budovat systém řízení pro energetickou unii, který budí smíšená očekávání.

Národní akční plány mají zemím usnadnit dosavadní reportovací povinnosti, což vlády vítají. Česko i řada dalších zemí se však zároveň obává, že Komise se bude snažit prostřednictvím systému řízení co nejvíc ovlivňovat jejich energetickou politiku. Silnější slovo by mohly mít k plánům každého státu také sousední země. Každá vláda si přitom kontrolu nad energetickým mixem přísně střeží.

Autor: Adéla Denková