Česko chce po Polsku 50 milionů eur a přezkum povolení, pak stáhne žalobu kvůli dolu Turów

© EPA-EFE/Aleksander Kozminski POLAND OUT

Těžba v dole Turów může pokračovat dál, Polsko ale musí zaplatit Česku kompenzace ve výši 40 až 50 milionů eur (1 až 1,2 miliardy korun) a přezkoumat povolovací procesy. Tak zní návrh mezivládní dohody, jejíž rámec dnes odsouhlasila česká vláda.

Vláda na pondělním jednání schválila rámec dohody, na základě které by mohla stáhnout žalobu na Polsko kvůli těžbě v hnědouhelném dole Turów.

„Ten obsahuje mimo jiné přezkum dosavadních povolovacích procesů v souladu s evropským právem a poskytnutí veškerých dostupných informací o dopadech těžby, což je i podstata současné žaloby proti Polsku, ale také uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody na české straně hranice,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Česko zažalovalo svého souseda v únoru 2021. Polské úřady totiž povolily rozšíření dolu a prodloužení těžby bez patřičné konzultace s českými protějšky. Těžba má navíc podle české žaloby vážné negativní dopady na zdroje pitné vody v Česku. Původně měla těžba skončit v roce 2020, navzdory českému nesouhlasu ale důl získal licenci na těžbu až do roku 2044.

Soudní dvůr Evropské unie již přikázal Polsku kontroverzní těžbu okamžitě pozastavit, dokud nebude ve sporu rozhodnuto. Polsko však soudní rozhodnutí nerespektuje a uhlí těží dál.

Podcast: V česko-polském sporu kvůli dolu Turów dochází k oteplování vztahů. Co bude dál?

ČR podala na konci února k soudu EU žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby na dole Turów. Varšava po počáteční kritice nakonec usedla s Prahou k jednacímu stolu a rýsuje se dohoda, která by mohla spor vyřešit mimosoudně. Co lze od posledního vývoje očekávat?

„Žaloba podaná Českou republikou Soudnímu dvoru může směřovat pouze vůči porušení unijního práva Polskem. Výsledkem takové žaloby může být jenom konstatování, zda Polsko porušilo či neporušilo unijní právo. Naopak Česká republika nemůže v řízení před Soudním dvorem žádat trvalé uzavření dolu Turów, jak se někdy chybně interpretuje,“ vysvětlil vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolek.

Vláda navíc bude požadovat po Soudním dvoru EU, aby Polsku uložil denní penále ve výši 5 milionů eur (127 milionů korun) za nerespektování soudního nařízení.

Nařízení bezodkladného uzavření dolu Turów sice nepřimělo Polsko k zastavení těžby, podle Smolka ale vytvořilo prostor k získání „praktického a hmatatelného výsledku pro obyvatele postiženého regionu a jeho životního prostředí“.

Ekologické organizace však upozorňují, že stažení žaloby není na místě. „Peníze se nedají pít. Uhelné doly prohlubují klimatickou krizi, musí skončit co nejrychleji a v uhelných regionech musí být provedena spravedlivá transformace, která bude rozvíjet obnovitelné zdroje energie a nová pracovní místa,“ píše na svých stránkách česká pobočka organizace Greenpeace.

„Jsme rádi, že Česká republika navrhne sankce za nedodržení rozhodnutí evropského soudu, který nařídil zastavit těžbu na dole Turów. Jsme ale zklamáni, že vláda stále uvažuje o smlouvě bez jakéhokoli omezení těžby. Protože pokud stažení žaloby na důl otevře cestu k další těžbě až do roku 2044, tak to bude z pohledu místních lidí i z hlediska ochrany klimatu velmi špatná dohoda a selhání vlády,“ okomentovala pondělní jednání vlády Nikol Krejčová z Greenpeace.

Česká žaloba na Polsko je první žalobou v historii EU, kdy jeden členský stát žaloval druhý kvůli ochraně životního prostředí.

Česko může kvůli Turówu žádat pokutu pro Polsko, oznámila Komise

Pokud chce Česká republika vyvinout další tlak na Polsko, aby přerušilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, má možnost požádat Soudní dvůr EU, aby stanovil pokutu. Informovala o tom Evropská komise.