Hlavním úkolem chytrého města je zajistit komfort a bezpečnost občanů shodli se na debatě Luděk Niedermayer a Jan Edlman

Komerční obsah

© Pixabay

Sdílená ekonomika přináší obcím a městům benefity. Zároveň vytváří konkurenci, tím pádem snižuje ceny a tvoří novou poptávku která rozšiřuje možnosti služeb, uvedl europoslanec Luděk Niedermayer na debatě v Brně.

Rozvoj sdílené ekonomiky je umožněn oslabením západního paradigmatu o tom, že každá generace se bude mít lépe než generace jejích rodičů. Toto paradigma nabourala zejména finanční krize. Zatímco dříve si lidé pořizovali auto jako statusový symbol, v dnešní době mladí lidé na auto často nemají. Namísto něj si raději pořídí možnost mobility,“ uvedl český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) během debatního setkání na téma vlivu platforem sdílené ekonomiky na česká města, které proběhlo 22. června 2018 v Brně.

Ukazuje se, že velmi často jsou benefity sdílené ekonomiky místní a na úrovni města či obce. Zároveň sdílená ekonomika vytváří konkurenci, tím pádem snižuje ceny a tvoří novou poptávku, která rozšiřuje možnosti služeb,“ dodal Niedermayer.

Hlavním úkolem města je zajistit komfort a bezpečnost občanů. Pojem Smart City znamená, že město zvládá tento úkol společně s dalšími aktéry. Je zavádějící se domnívat, že jde pouze o technologie, důležitá je zejména kooperace. Město mělo mít koordinační funkci,“ uvedl Jan Edlman ze Škoda Auto DigiLab.

Regulace je kontraproduktivní, důležité je srovnat podmínky pro jednotlivé služby

Účastníci se shodli například na tom, že regulace je kontraproduktivní a bylo by dobré se zaměřit spíše na obecnou deregulaci a srovnání podmínek pro jednotlivé služby.

Dochází tu ke vzniku zisku a na druhé straně k úspoře, kterou generuje ten občan, který využije sdílené služby,“ řekl Jan Edlman.

Debata byla poslední ze série diskuzí o důležitých otázkách evropské politiky, které v průběhu uplynulého půlroku v českých regionech pořádala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci s portálem EURACTIV.cz a za podpory Evropského parlamentu.

Výstupem z debatního setkání se stane soubor doporučení, která budou rozeslána zainteresovaným institucím a organizacím v České republice i na evropské úrovni.