EU se brání rizikům plynoucím z tržního statutu Číny a chce se vyhnout obchodní válce s USA

Komerční obsah

ocel cla USA

© Shutterstock

OSTRAVA, 21. května – Evropská unie by měla v otázkách obchodní politiky postupovat diplomaticky a rozvážně.

„EU se brání výrazné liberalizaci trhu zejména vůči Číně, nadvýroba oceli v Číně je momentálně zhruba dvojnásobná oproti Evropě“ uvedl český europoslanec Evžen Tošenovský (ODS, ECR) během debatního setkání Obchodní politika EU tváří v tvář aktuálním výzvám, které proběhlo 21. května 2018 v Ostravě.

„Nová Trumpova administrativa vyhlásila celní opatření na dovoz oceli a hliníku, která se týkají všech dovozců do USA, Evropský parlament byl v této otázce velice opatrný a řešil situaci spíše diplomatickou cestou, aby nedošlo k obchodní válce.“ dodal. Debata v Ostravě byla jednou ze série diskuzí o důležitých otázkách evropské politiky, které budou během příštího půlroku v českých regionech pořádat Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), zpravodajský portál EurActiv.cz za podpory Evropského parlamentu.

Postoje institucí Evropské unie jsou prozatím velmi uměřené a všichni si jsou vědomi, že na zavedení cel na ocel a hliník ze strany USA nelze reagovat eskalací, která by mohla vést k rozpoutání obchodní války. Odpovídala tomu i dosavadní věcná diskuse na půdě Evropského parlamentu k tomuto tématu. Protiopatření, o kterých se v Evropské unii debatuje, mají být nastavena tak, aby vyjádřila nesouhlas se zavedením cel ze strany USA, ale neměla by vést druhou stranu k dalším opatřením. „Takovýto uměřený postup je v této fázi správný. Význam transatlantického obchodu je natolik velký, že nemá smysl riskovat rozpoutání obchodní války mezi EU a USA, ta by totiž neměla vítěze, jen poražené.“ uvedl k tomu Kryštof Kruliš, analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), který debatu moderoval.

Vedle europoslance Tošenovského se setkání zúčastnila Lucie Vondráčková – ředitelka Odboru obchodní politiky a mezinárodních ekonomických organizací MPO, doc. Lenka Fojtíková – vyučující na Katedře evropské integrace Ekonomické fakulty VŠB-TUO Ostrava, Pavel Fára – Zástupce ředitele Sekce mezinárodních vztahů, Svazu Průmyslu a Dopravy ČR a Ondřej Štec – specialista vnějších vztahů Ocelářské unie.

Současné výzvy je třeba řešit s rozvahou a koordinovaně

Účastníci se shodli například na tom, že důležitá je zejména jednotnost jednotlivých členských států v rámci EU a o důležitosti antidampingových a vyrovnávacích cel.

„Pokud se to podaří, i Česká republika má silný nástroj a pozici o obchodní politice vyjednávat na evropské úrovni. Jednotná evropská politika nám dává hlas a silnější pozici, kterou by jsme jako samostatná ekonomika neměli.“ řekla k tomu Lucie Vondráčková .

„Zároveň by měla být zavedena obecnější evropská pravidla na to, jak může stát účinně kontrolovat své zahraniční investice.“ dodala

Výstupem z debatního setkání se stane soubor doporučení, která budou rozeslána zainteresovaným institucím a organizacím v České republice i na evropské úrovni.

Záznam z debaty mužete shlednout zde.