Vynálezci mohou slavit – jednotný evropský patent má za sebou první rok fungování

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce Euractiv.cz

© Pixabay

Jednotný patentový systém má za sebou velmi úspěšný první rok fungování, píše v komentáři António Campinos, prezident Evropského patentového úřadu. Jednotný patent podle něj rozšířil přístup k patentové ochraně a podpořil technologický rozvoj.

Před rokem, po více než půlstoletí vyjednávání, učinila Evropa první krok k tomu, aby se stala jednotným technologickým trhem. Tímto krokem bylo spuštění jednotného patentu, který je nejvýznamnějším pokrokem v právní ochraně vynálezů v Evropě za posledních padesát let. Překročením tohoto milníku Evropa prohloubila ekonomickou integraci a přispěla k dokončení jednotného unijního trhu.

Vynálezci – ať už jednotlivci, malé podniky nebo velké korporace a všichni ostatní – si díky tomu mohou nyní zajistit automatickou jednotnou patentovou ochranu svých vynálezů v 17 evropských zemích, které tvoří celkový trh s více než 400 miliony obyvatel. Systém je dnes integrovaný a efektivní: jeden patent, jeden proces podání přihlášky, jeden poplatek za obnovení, v jedné měně, podle jednoho zákona a vymahatelný před Jednotným patentovým soudem jako jedinou platformou pro soudní spory. Za touto jednoduchostí se nicméně skrývá mnoho let složitých právních a diplomatických jednání.

Zásadní je, že se podařilo odstranit mezeru v systému evropského duševního vlastnictví, čímž se vyrovnaly podmínky pro podniky. Ty mají nyní možnost konkurovat svým americkým a asijským protějškům, pokud jde o velikost trhu a spotřebitele.

Lepší postavení pro méně zastoupené vynálezce

Jednotný patent byl navržen s ohledem na dostupnost tak, aby otevřel dveře evropského patentového systému dokořán díky jednodušší a dostupnější cestě k patentové ochraně. Během prvních deseti let, což je průměrná doba platnosti evropského patentu, jsou celkové roční poplatky za udržování jednotného patentu nižší než 5 000 eur. Pokud se majitel patentu rozhodne pro 20 let ochrany, je jednotný patent o 78 % levnější než odpovídající evropský patent pokrývající všech 27 členských států EU.

Jednotný patent totiž odstranil potřebu validace jednotlivých národních patentů, která je pro vynálezce finančně a administrativně náročná. Vynálezci se dosud museli vypořádávat s náklady a složitostí uvádění svých výrobků na trh v několika zemích.

Víme, že do patentového systému je zapojeno příliš málo malých a středních podniků a univerzit. To znamená, že jejich převratné vynálezy by se potenciálně nikdy nemusely dostat na trh. Představte si svět, kde by rádio zůstalo prototypem na Marconiho půdě, nebo svět, kde by průlomové objevy jako inzulin a pasterizace nikdy neopustily laboratoř… Všichni bychom na tom byli výrazně hůře.

Tento vývoj je nezbytný a nevyhnutelný. Žijeme v době rekordních teplot, naléhavých cílů udržitelného rozvoje a rychle se vyvíjejícího technologického prostředí, jehož hnací silou je pokrok v oblasti deep technologií a umělé inteligence.

Abychom zajistili, že se těmto technologiím bude na trhu dařit a budou přínosem pro naši společnost, musíme jim poskytnout pobídky. Patenty jsou klíčové pro to, aby se nápady měnily v nové technologie a přinášely komerční úspěch. Dávají investorům jistotu, že se financování výzkumu a vývoje vyplatí z hlediska společenského a ekonomického prospěchu. Patenty také otevírají příležitosti pro udělování licencí a transfer technologií. Kromě toho patenty pomáhají malým a středním podnikům, začínajícím podnikům, výzkumným institucím a univerzitám navazovat kontakty a hledat vhodné partnery. Pro ilustraci – náš společný výzkum s EUIPO ukazuje, že začínající podniky, které vlastní patenty a ochranné známky, jsou desetkrát úspěšnější při získávání finančních prostředků v počátečních fázích rozjezdu nebo raného růstu.

Výzva vytvořit patentový systém, který kombinuje dostupnost s vysokou kvalitou patentů a podporuje nové technologie od různých vynálezců, nebyla nikdy zásadnější.

Nyní, když máme za sebou rok zkušeností s jednotným patentem, je vhodná doba zamyslet se nad tím, jaký dopad měl na zvýšení dostupnosti systému. Změnil skutečně pravidla hry tak, jak jsme očekávali, nebo se to nepodařilo?

Dopad tam, kde je potřeba

Pokud jde o to, jak jednotný patent přijali uživatelé, realita předčila očekávání. V dubnu letošního roku dosáhl Evropský patentový úřad milníku, když od svého spuštění v červnu loňského roku zaregistroval 25 000 jednotných patentů.

Pro představu, přibližně každý čtvrtý patent udělený Evropským patentovým úřadem od června 2023 byl na žádost přihlašovatele převeden na jednotný patent. Podle nejoptimističtějších scénářů se očekávalo, že tohoto výsledku dosáhneme až za dva roky po spuštění.

Navíc naprostá většina patentů – přibližně dvě třetiny – pochází ze zemí EU. Pro srovnání, podíl evropských společností na celkovém počtu žádostí podaných u Evropského patentového úřadu za celý rok 2023 činí 43 %. Z 25 největších žadatelů o jednotnou patentovou ochranu je 16 evropských společností.

Ještě pozoruhodnější než samotný počet žádostí je povaha žadatelů, kteří je podávají. Na evropské malé a střední podniky, začínající podniky a individuální vynálezce připadá více než třetina všech přihlášek jednotných patentů podaných Evropany v roce 2023. Tito žadatelé tvoří zároveň přibližně čtvrtinu všech evropských patentových přihlášek podaných ve stejném roce.

Když to vezmeme kolem a kolem, lze říci, že jednotný patentový systém odstartoval velmi dobře a máme všechny důvody věřit, že jeho úspěch v následujících měsících a letech poroste. Důvodů k optimismu je hned několik.

Dláždění cesty vpřed

Zaprvé, očekáváme, že se k jednotnému patentovému systému připojí další členské státy EU, v blízké budoucnosti například Rumunsko. To posílí pozici jednotného patentu mezi vynálezci ze všech oborů jako účinného nástroje na podporu vynálezů a zjednodušení patentové ochrany na celém jednotném evropském trhu.

Kromě toho již nyní vidíme dopad Jednotného patentového soudu, který již převzal stovky případů. Harmonizační účinek jeho rozhodnutí má velký význam pro zajištění právní jistoty a transparentnosti v rámci nového systému. Uživatelům poskytuje potřebnou předvídatelnost pro jejich investice.

Pokračující úspěch jednotného patentu se netýká pouze hospodářského růstu. Jde o hlubší hodnoty, jako je naše touha po udržitelné budoucnosti. Spolehlivá patentová ochrana podporuje technologický pokrok, který je klíčem k dosažení této vize, a zároveň nezapomíná na naše vlastní lidské chování.

Jednotný patent více než cokoli jiného ukazuje, že když se Evropa sjednotí za společnými zájmy, spojí osvědčené postupy a naslouchá potřebám podniků a společnosti, může konkurovat v celosvětovém měřítku.

Kalendář