Země EU mohou podpořit firmy zasažené sankcemi. Komise rozvolnila pravidla státní podpory

© Pixabay

Firmy z Evropské unie zasažené protiruskými sankcemi, které Unie uvalila kvůli ruské agresi na Ukrajině, budou mít nárok na státní pomoc až 400 tisíc eur (9,8 milionu Kč). V tiskové zprávě to dnes oznámila Evropská komise (EK). 

Komise za tímto účelem uvolnila pravidla poskytování státní pomoci, která by to jinak neumožňovala. 

„Sankce, které zavedla Unie a její mezinárodní partneři, závažně poškodily ruské hospodářství. Tyto sankce si ale vybírají svou daň i na evropském hospodářství a bude tomu tak i v nadcházejících měsících. Proto musíme zmírnit hospodářský dopad této války a podpořit vážně zasažené podniky a odvětví. A musíme tak učinit koordinovaným způsobem,“ řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má v Komisi na starosti hospodářskou soutěž.

Firmy z odvětví zemědělství, rybolovu či akvakultury tak budou moci dostat až 35 tisíc eur. Firmy z ostatních odvětví pak zmíněných až 400 tisíc eur. Podniky, které nejsou schopny dostat se k úvěrům, mohou využít státních garancí a subvencovaných půjček. Společnosti, na jejichž podnikání doléhá silný růst cen energií, pak mohou žádat o státní pomoc na proplacení až 30 procent nákladů. Maximum je ale stanoveno na dva miliony eur.

„V tomto kritickém okamžiku Evropská unie i nadále stojí po boku Ukrajiny a ukrajinského lidu. Proti této kruté invazi se musíme postavit, protože v sázce je i naše svoboda,“ uvedla Vestagerová. 

Evropská komise, která je exekutivním orgánem EU s rozsáhlými pravomocemi, zároveň funguje jako unijní antimonopolní úřad. Už před dvěma lety Komise uvolnila pravidla státní pomoci, aby vládám členských zemí umožnila napumpovat biliony eur do firem zasažených pandemií covidu-19.

Trest za válku: Jak jde čas s protiruskými sankcemi

Rusko si už za agresi na Ukrajině vysloužilo celou řadu méně či více tvrdých sankcí, trestu se nevyhnulo ani Bělorusko. Server EURACTIV.cz přináší přehled dosavadních postihů.