Výjimka z cel na dovoz evropské oceli do USA už zřejmě nebude od června prodloužena. Unie je připravena jednat o vzájemné liberalizaci

[© Shutterstock/corlaffra]

Na konci května končí Unii dočasná výjimka z cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Poté už se cla budou zřejmě uplatňovat, myslí si komisařka Malmströmová. EU je proto připravena zahájit jednání o liberalizaci vzájemného obchodu v několika oblastech.

Spojené státy nejspíš už od června neprodlouží nynější dočasnou výjimku pro Evropskou unii z cel na dovoz oceli a hliníku. EU proto bude muset rozhodnout, jak zareaguje. Novinářům to před dnešním jednáním ministrů zemí Unie odpovědným za mezinárodní obchod řekla komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Dočasná výjimka z cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku končí na konci května a administrativa prezidenta Donalda Trumpa dává zatím najevo, že s jejím prodloužením nepočítá.

Trumpa rozčiluje obchodní deficit s Čínou a EU, hrozí celními tarify. Více >>>>

„Jistého není nic… Nemám ale pocit, že (výjimky) budou prodlouženy. Takže bude třeba se rozhodnout a být připravený na různé scénáře,“ podotkla komisařka. S americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem podle svých slov telefonicky hovoří několikrát do týdne.

Připustila ovšem také, že konečné rozhodování v této věci bude v USA nejspíš přímo na americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ross ale podle ní bude tím, kdo Trumpovi doporučí, jak ve věci postupovat.

EU usiluje o trvalou výjimku z cel

Evropská unie požaduje trvalé vyjmutí z cel, jejich zdůvodnění národní bezpečností USA totiž pokládá za absurdní.

O věci minulou středu u večeře v Sofii jednali šéfové států a vlád Unie a shodli se, že pokud Washington z nových cel Evropu trvale vyjme, je EU připravena jednat o liberalizaci vzájemného obchodu v několika oblastech, včetně dovozu aut a přístupu k veřejným zakázkám, o větší spolupráci v energetice či o reformě Světové obchodní organizace (WTO).

„Myslím, že se jim nezdá, že by to bylo dostatečné,“ popsala Malmströmová svůj dojem z americké reakce na tuto evropskou nabídku. Připomněla, že ze své strany EU nebude o žádných zjednodušeních ve vzájemném obchodu vyjednávat do té doby, než bude jasné, že USA udělily Unii trvalou výjimku z dovozních cel na ocel a hliník.

Klíčovým problémem je nadvýroba oceli

Evropská unie už předložila Spojeným státům všechny aspekty svých návrhů ohledně případných diskusí o uvolnění vzájemného obchodu, jak se na nich minulou středu v Sofii dohodli šéfové států a vlád bloku. Novinářům to dnes v Bruselu řekla komisařka pro obchod Malmströmová, podle které americká strana diskuse v EU sleduje se zájmem.

Podle komisařky by se měly obě strany soustředit hlavně na základní problém světového obchodu související s ocelí, tedy na nadvýrobu.

„To by mohl být počátek konstruktivní agendy. Ale pokud to máme začít řešit, nemůže se to dít s hrozbou, která nám visí nad hlavou,“ podotkla Malmströmová.

„Bude to stačit? Nevím. Z americké strany byly signály, že výjimka prodloužena nebude,“ poznamenala. Od června tak podle ní buď začnou platit cla 25 procent na dovoz oceli a deset procent na dovoz hliníku, nebo Spojené státy přijdou ještě „s jiným typem omezujících opatření“.

Malmströmová: Z americké strany byly signály, že výjimka prodloužena nebude.

Náměstek českého ministra průmyslu Vladimír Bärtl dnes v Bruselu ČTK řekl, že Evropská komise s podporou členských zemí zamýšlí ještě v květnu udělat co nejvíce, aby očekávané spuštění cel zvrátila.

„V případě, že se to nepodaří, je ještě možné, že se vyjedná způsob, který nebude tím, který by evropské výrobce nejvíce zasáhl,“ upozornil náměstek.

Evropská reakce podle něj bude proporční, v souladu s pravidly WTO. „A je to jen začátek, Komise se i nadále bude snažit ten stav zvrátit, aby se nezvrhnul do spirály obchodní války,“ poznamenal Bärtl.