Vietnam ratifikoval dohodu o volném obchodu s EU

Vietnamský premiér Nguyen Xuan při podpisovém ceremoniálu dohody o volném obchodu s EU v Hanoji, 30. června 2019. © EPA

Vietnam ratifikoval smlouvu o volném obchodu s Evropskou unií. Dohoda (EVFTA) zruší či sníží 99 procent cel na zboží obchodované mezi oběma zeměmi a poskytne Vietnamu potřebnou podporu k tomu, aby se zotavil po pandemii.

Smlouva je podle tiskových agentur označována za nejobsáhlejší, jakou EU kdy uzavřela s rozvojovou zemí, a je první svého druhu uzavřenou mezi EU a některou z rozvíjejících se zemí v Asii. Vstoupit v platnost by měla v červenci.

V dnešním hlasování v parlamentu se pro dohodu vyslovilo 94 procent poslanců. Vietnamský parlament téměř vždy vládní návrhy ratifikuje, upozornila agentura Reuters.

EU tak má dohodu o volném obchodu s druhou zemí, která je členem Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). První byl Singapur.

Evropští kritici dohody upozorňovali hlavně na dodržování lidských a pracovních práv ve Vietnamu. Součástí dohody je tak poprvé klauzule týkající se lidských a pracovních práv.

Dohoda EU-Vietnam myslí i na lidská práva, říká Zahradil. Situace se nezlepší, namítá Gregorová

Server EURACTIV.cz minulý týden informoval o kontroverzích, které doprovázejí obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Vietnamem. Proč se frakce Zelených pokouší dohodu torpédovat? Přinášíme další argumenty, které hovoří pro i proti nové dohodě.

Světová banka v květnu odhadla, že EVFTA by mohla do roku 2030 zvýšit hrubý domácí produkt (HDP) Vietnamu o 2,4 procenta a vývoz o 12 procent. Mohla by také dostat stovky tisíc lidí z chudoby.

Jednání o dohodě začala v roce 2012 a podepsána byla v Hanoji loni v červnu. Evropský parlament ji ratifikoval v únoru.

EU chce být lídrem v ochraně lidských práv. Bude usilovat o globální zákaz trestu smrti

Jaké jsou unijní priority na poli lidských práv? Vymýcení trestu smrti, ochrana lidských práv tváří tvář současným environmentálním a digitálním výzvám a efektivnější reakce díky hlasování kvalifikovanou většinou.

Veřejné zakázky pro firmy z EU

Až vstoupí smlouva v platnost, EU zruší 85 procent cel na vietnamské zboží a v příštích sedmi letech začne postupně další cla snižovat. Vietnam zruší 49 procent dovozních cel na zboží z EU, na zbytek bude mít deset let.

Dohoda otevírá ve Vietnamu firmám z EU sektor služeb, včetně poštovních, bankovních a přepravních. Firmy z EU se také budou moci ucházet o veřejné zakázky. Sladí i některé normy a ochrání před imitacemi potraviny a nápoje z EU, jako je například šampaňské nebo řecký sýr feta.

Obchodní politika EU pokračuje i bez Spojených států

Společná obchodní politika je oblastí, kterou se Unie snaží rozvíjet již několik desetiletí. I když se může zdát, že v poslední době je éra liberálního mezinárodního obchodu spíše na ústupu, EU chce i nadále obchodní vztahy se třetími zeměmi rozvíjet.

Ekonom a bývalý poradce vietnamských premiérů Pham Chi Lan uvedl, že realizace dohody nemohla pro Vietnam přijít v lepší čas, protože země s 95 miliony obyvatel se teď snaží zotavit z propadu způsobeného nemocí covid-19. Dohoda by také měla zlepšit konkurenceschopnost Vietnamu a zvýšit jeho atraktivitu pro investory, kteří přesouvají továrny z Číny.

Vietnam je druhým největším obchodním partnerem EU v jihovýchodní Asii. Hodnota vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi loni činila 56 miliard USD (1,3 bilionu Kč).