USA i přes snahu EU ponechají cla na airbusy i další evropské produkty

© EPA

Spojené státy ponechají v platnosti 15procentní clo na dovoz evropských letadel Airbus i 25procentní clo na dovoz dalšího evropského zboží. Ve středu to oznámila americká vláda, která se tak rozhodla navzdory snaze Evropské unie spor o subvence vyřešit. Spor o podporu výroby letecké techniky, kterou Unie Airbusu poskytuje, se táhne už 16 let. Zatímco Airbus rozhodnutí zklamalo, Brusel ocenil, že se spor alespoň nestupňuje.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že EU nepodnikla dostatečné kroky k tomu, aby naplnila rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO). Právě ta už dříve rozhodla, že Airbus dostává podporu v rozporu s pravidly světového obchodu, a proto jsou Spojené státy oprávněny zavést vlastní cla na vybrané zboží z EU.

Světová obchodní organizace povolila americká cla na zboží z EU

Světová obchodní organizace (WTO) dnes formálně schválila uvalení amerických cel na dovoz zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 miliardy USD (téměř 176 miliard Kč) ročně. Oznámil to orgán WTO pro řešení sporů. Cla by podle dřívějších zpráv měla začít platit 18. října.

Lighthizer dodal, že jeho úřad USTR bude požadovat zahájení nového procesu, který by přinesl dlouhodobé řešení sporu.

Spojené státy ale upraví seznam potravin, vína a lihovin dovážených z Evropské unie, které Washington loni v říjnu zatížil 25procentním clem. Od letošního 1. září se clo nebude vztahovat na řecký sýr či britské sušenky, bude se ale týkat německých a francouzských marmelád. Beze změny, a to na 7,5 miliardy dolarů (asi 166 miliard Kč), zůstane celkový objem evropského zboží zatíženého americkým clem a jeho výše, uvedl USTR.

Airbus dnes v reakci uvedl, že rozhodnutí Spojených států ponechat v platnosti cla na jeho zboží hluboce lituje. Věří ale, že Evropa zareaguje tak, aby ubránila zájmy jeho i jiných evropských firem a sektorů, na které cla doléhají.

Spokojenost s tím, že Washington nezavedl nová cla na vodku, gin a pivo, jak dříve hrozil, dnes vyjádřila britská ministryně obchodu Liz Trussová. Dodala nicméně, že její země bude usilovat o co nejrychlejší odstranění stávajících cel, která podle ní škodí ekonomikám na obou stranách Atlantiku. Británie je i po vystoupení z Unie stále vázaná dohodami, které uzavřela Evropská unie.

Obchodní válka pokračuje. Spojené státy chtějí uvalit cla na evropská piva či auta

Spojené státy zvažují cla za 3,1 miliardy dolarů (přes 73 miliard Kč) na zboží z Francie, Německa, Španělska a Británie. Podle úterního návrhu Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) Washington plánuje cla na evropský vývoz oliv, piva, ginu a některých aut.

Americké sdružení prodejců vín a lihovin rozhodnutí USTR kritizuje. Podle rady amerických lihovarů nadále platná cla na alkoholické nápoje z EU působí další škodu podnikům v pohostinství, které už čelí problémům kvůli koronavirové krizi.

Evropská komise rozhodnutí americké strany obchodní spor nezhoršovat novými cly vítá. Uvedla dnes, že Unie chce se Spojenými státy vyjednat řešení zvláště za nynější situace, kdy zpomalení ekonomické aktivity v důsledku šíření nového koronaviru znamená problémy pro cestovní ruch a leteckou dopravu.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO vzájemně obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Pompeo přijel Čechy odradit od ruské dostavby Dukovan. Brusel vynechá, vztah s EU za Trumpa ochladl

Návštěva ministra zahraničí USA Mika Pompea v ČR se točila kolem jádra a čínského vlivu, ale i opožděných oslav osvobození ČR před 75 lety. Na své evropské cestě se ministr zastaví i ve Varšavě nebo Vídni, v Bruselu ale ne.