Unie zavede až 48procentní clo na dovoz hliníkových výlisků z Číny

© EPA-EFE/Jose Pazos

Evropská unie zavede prozatímní clo až 48 procent na dovoz hliníkových výlisků z Číny. Cla vstoupí v platnost ve středu a budou platit do doby, než Brusel dokončí vyšetřování, které má zjistit, zda čínští výrobci neprodávají své produkty za nepoctivě nízkou cenu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Cla se pohybují od 30,4 procenta do 48 procent. EU očekává, že vyšetřování dokončí do dubna. Pak by měla zavést konečná cla s platností pět let.

Evropská komise (EK), která koordinuje politiku 27 zemí EU, zahájila vyšetřování dovozu produktů široce používaných v dopravě, stavebnictví a elektronice v únoru. Reagovala tak na stížnost svazu European Aluminium, jehož členy jsou mimo jiné firmy Norsk Hydro, Rio Tinto či Alcoa. Čínský svaz producentů kovů označil stížnost za neopodstatněnou.

Podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila je reakce Evropské unie pochopitelná vzhledem k tomu, že Čína svůj hliníkárenský sektor vytrvale a mohutně dotuje ze státních prostředků, díky čemuž tamní producenti získávají na mezinárodním trhu významnou konkurenční výhodu. „Pokud se tedy evropské státy nechtějí zapojit do dotačních závodů proti Číně, což ani v rámci evropských hospodářských pravidel není možné, pak jim nezbývá, než se dumpingu bránit touto cestou,“ sdělil Hradil ČTK.

EU a Čína v době koronaviru: Předražené nákupy, falešné certifikáty a hybridní válka

Globální pandemie bude už navždy spojena s Čínou, odkud se nový typ koronaviru rozšířil do dalších zemí. Vláda v Pekingu se ale s tímto pojetím nehodlá smířit.

Česká republika nepatří mezi významné exportéry hliníkových výlisků, a přijatá opatření tak nemají za cíl chránit české podniky, dodal Hradil. V daném odvětví se podle něj Česko řadí spíše mezi dovozce a vyloučení extrémně levné čínské konkurence se tedy může projevit mírným nárůstem ceny tohoto zboží. „Objem jeho importu do České republiky ovšem nedosahuje z širšího pohledu nijak významných hodnot, a jeho případné mírné zdražení tak nebude mít na tuzemský průmysl dramatický dopad. Již z principu tak je pro Českou republiku cennější důsledné lpění na principech zdravého mezinárodního konkurenčního prostředí, což je právě cílem zavedených cel,“ doplnil Hradil.

Čína má výhodu

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň podotkl, že metalurgie je tradičním kolbištěm obchodních válek nejen mezi EU a Čínou, ale v trojúhelníku i s USA. „Čína má mnohem levnější zdroje energie, nejen kvůli svým velkým vodním elektrárnám, ale zejména díky závislosti na uhlí, do jehož ekonomických nákladů na rozdíl od EU a Spojených států nezapočítává uhlíkovou stopu. Má proto v energeticky náročných odvětvích výhodu, která je z planetárního pohledu nefér,“ dodal Bartoň.

EU jde ve vztahu k Číně vlastní cestou

Čím dál více to vypadá, že virtuální summit lídrů zemí EU s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem 14. září bude rozhodujícím momentem, píše Fraser Cameron.

Podle ředitele Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Lukáše Martina patří mezinárodní obchod založený na férových pravidlech mezi priority, které svaz dlouhodobě hájí. „Účinná ochrana evropských výrobců před dumpingem je pro nás klíčová. Dovoz hliníkových polotovarů z Číny se na celkovém dovozu hliníku do Česka podílí necelými čtyřmi procenty. Negativně mohou cla vnímat právě tito dovozci, kteří mohli hliníkové výlisky získávat z Číny levněji,“ dodal Martin.