Unie zavádí předběžná cla na tureckou ocel a železné výrobky

© EPA/WU HONG

Evropská unie zavádí od pátku předběžná cla na produkty z Turecka vyrobené ze železa a oceli válcované za tepla. Brusel tím reaguje na vyšetřování stížností, že turečtí vývozci prodávají tyto výrobky za nepřiměřeně nízké ceny. Vyplývá to z oznámení, které EU zveřejnila v úředním věstníku. Cla se pohybují od 4,8 procenta do 7,6 procenta, uvedla agentura Reuters.

Cla se dotknou tureckých firem Erdemir, Isdemir, Çolakoglu Metalurji a Habaş. Platit budou šest měsíců, do té doby hodlá unie dokončit vyšetřování.

EU začala dovoz z Turecka vyšetřovat v květnu, a to po stížnosti evropské asociace Eurofer. Ta upozornila, že se spotřeba oceli v EU v roce 2019 snížila proti roku 2016 o čtyři procenta, zatímco turecké firmy ve stejném období zvýšily podíl na trhu na 8,1 procenta z 2,8 procenta. Částečně k tomu pomohly i zásahy EU proti dalším předním vývozcům oceli, jako je Čína a Brazílie. Vyšetřování ale ukázalo, že ceny tureckých výrobků celkově vzrostly, stále jsou však nižší, než ceny producentů v EU.

Nový americký prezident a dohoda s Čínou. Obchodní politika EU se nezastavuje

I přes omezení světového obchodu kvůli pandemii se EU i nadále snaží posilovat svou, doposud velmi úspěšnou, obchodní politiku. A to dokonce i s Čínou, se kterou europoslanci ve čtvrtek schválili důležitou obchodní smlouvu.

Turecko loni vyvezlo do EU za tepla válcovanou ocel za tři miliardy USD (téměř 64 miliard Kč), uvedl náměstek předsedy svazu tureckých vývozců oceli Ugur Dalbeler.

Ještě v roce 2018 bylo Turecko předním dovozcem hotových ocelových proudků do EU, jeho vývoz vzrostl o 65 procent na 6,17 milionu tun. EU však zavedla opatření na kontrolu dovozu oceli, aby ochránila domácí výrobce, když Washington zavedl 25procentní clo na dovoz oceli a uzavřel své trhy pro mnoho vývozců. Dovoz turecké oceli do EU tak podléhá kvótám, připomíná Reuters.