Trumpa rozčiluje obchodní deficit s Čínou a EU, hrozí celními tarify

© Shutterstock

Trump kritizuje obchodní přebytek EU a Číny a chystá se zavést cla. Jednání mezi zeměmi krachují a Čína se chystá na protiopatření.

Čína a Evropská unie si zvykly od Spojených států v rámci obchodních vztahů vždy dostat vše, co chtějí. Prohlásil to dnes americký prezident Donald Trump, který oba zásadní obchodní partnery USA označil za „velmi rozmazlené“. Současné obchodní rozhovory mezi americkými a čínskými představiteli ve Washingtonu podle něho stěží přinesou uspokojivý výsledek, uvedla agentura Reuters.

„Pochybuji o tom, protože Čína se stala velmi rozmazlenou. Evropská unie se stala velmi rozmazlenou. Další země se staly velmi rozmazlenými, protože vždy dostanou sto procent všeho, co kdy chtějí po Spojených státech. Ale my nemůžeme dopustit, aby se to dělo nadále,“ řekl Trump novinářům v Oválné pracovně Bílého domu v době probíhajících americko-čínských obchodních jednání na vysoké úrovni.

Trump by podle Reuters ještě dnes měl v Bílém domě jednat s čínským vicepremiérem.

Trump hrozí cly, Čína vrací úder

USA mají s Čínou podle oficiálních amerických údajů deficit obchodní bilance přes 375 miliard dolarů (8,1 bilionu korun), v minusu jsou podle dnešního vyjádření Trumpa i v obchodování s EU. Šéf Bílého domu, který dlouhodobě používá ostrá slova na adresu Číny kvůli obchodní bilanci i krádežím duševního vlastnictví, nedávno pohrozil zavedením cel na stovky druhů čínského zboží v hodnotě přes 150 miliard dolarů ročně.

Peking již představil své plány na odvetná opatření a na finančních trzích panují obavy, že spor mezi těmito dvěma největšími ekonomikami světa přeroste v obchodní válku.

Země EU naproti tomu od Washingtonu dostaly dočasnou výjimku ze zavedených cel na dovoz oceli a hliníku do USA, která se Číny týkají.