Trump po nepovedeném summitu G7: nedáme se využívat

© Shutterstock

Spojené státy chtějí podle prezidenta Trumpa spravedlivý přístup k obchodní politice. Nyní prý partneři Ameriku využívají. Odmítl se připojit ke společnému prohlášení G7, která chce bojovat s protekcionismem a modernizovat WTO. EU za výsledky summitu stojí.

Americký prezident Donald Trump se dnes v sérii příspěvků na Twitteru vrátil k roztržce na víkendovém summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě. Spor se týkal amerických cel na dovoz oceli a hliníku.

„Je mi líto, ale nemůžeme dopustit, aby nás naši přátelé – nebo nepřátelé – v záležitostech obchodu nadále využívali,“ napsal Trump. Dodal, že musí dbát na zájmy amerických pracovníků. Trump také zkritizoval některé evropské země za to, že na rozdíl od USA málo přispívají do rozpočtu Severoatlantické aliance.

„Německo na NATO (pomalu) platí jedno procento HDP, zatímco my platíme čtyři procenta mnohem většího HDP. Myslí si snad někdo, že to dává smysl? Chráníme Evropu (což je dobré) za cenu velkých finančních ztrát, a pak nás nespravedlivě natírají kvůli obchodu. Změna je na dohled!“ napsal Trump v Singapuru, kam přijel na úterní summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Trump také zmínil schodek zahraničního obchodu Spojených států, který podle něj „není k Američanům spravedlivý“. „Proč bych měl jako prezident Spojených států dovolit zemím pokračovat ve vytváření masivních obchodních přebytků, jak to činily desetiletí, když za to naši farmáři, pracovníci a daňoví poplatníci musejí platit tak velkou a neférovou cenu?“ uvedl Trump.

EU za výsledky summitu stojí

Podle německé kancléřky Angely Merkelové EU v reakci na americká cla přijme protiopatření. Merkelová včera také vyjádřila politování nad náhlým odvoláním Trumpovy podpory závěrečnému komuniké ze summitu.

Dvoudenní schůzka totiž navzdory snahám o uhlazení sporů fiaskem skončila fiaskem. Trump summit opustil předčasně a odmítl se připojit ke společnému prohlášení, ve kterém se průmyslové mocnosti mimo jiné zavázaly, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější.

Trump oznámil své stažení podpory už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení ze summitu G7 prostřednictvím Twitteru. „Odvolání takříkajíc prostřednictvím tweetu je samozřejmě… alarmující a trochu skličující,“ řekla Merkelová německé televizi ARD.

Evropská komise dnes oznámila, že závěrečné prohlášení ze summitu v Kanadě plně podporuje. Novinářům to řekl její mluvčí Margaritis Schinas. Dokument podle Komise plně odráží hodnoty, za nimiž EU stojí a které hodlá společně se svými partnery bránit.

„EU bude dál prosazovat mezinárodní systém založený na pravidlech uznávaných všemi stranami,“ podotkl Schinas.