Světový obchod se mění. Komise proto navrhuje reformu WTO

[Shutterstock / William Potter]

Evropská komise žádá WTO o posílení její kontroly, modernizaci obchodních pravidel a vyřešení současné patové situace ohrožující mechanismus pro řešení sporů. Bude o tom jednat s členy EU i s dalšími zeměmi po celém světě.

Základem návrhů, které novinářům přiblížila komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, je silnější kontrolní úloha WTO a především aktualizace pravidel mezinárodního obchodu tak, aby lépe odpovídala dnešním potřebám světové ekonomiky a lépe odrážela její podobu.

„Chceme s dalšími členy WTO zahájit diskusi, jak můžeme zajistit, že celý ten systém bude pro každého efektivnější,“ poznamenala Malmströmová.

Koncepční dokument upřesňuje potřebu větší transparentnosti, flexibility nebo odstraňování překážek obchodu se službami nebo elektronikou.

Své konkrétní návrhy Evropská komise už konzultovala s členskými státy EU i s Evropským parlamentem. Hlavy států a vlád zasedajících v Evropské radě zmocnily Komisi k prosazování modernizace WTO na konči června letošního roku.

Právě včas

Exekutiva evropského bloku přichází s plány na modernizaci pravidel mezinárodního obchodu jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zavedení nových desetiprocentních cel na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč). Kromě toho Komise upozorňuje, že WTO se nyní potýká s protichůdnými postoji svých členů a nachází se v „nejhlubší krizi od svého vzniku v roce 1995″.

Přehledně: Na prahu obchodní války. Podívejte se, jak EU čelila tlaku Donalda Trumpa

Cla na džínsy a motorky nebo stížnost u Světové obchodní organizace. Právě tak se EU snažila zamezit obchodní válce se Spojenými státy, jejíž hrozba se objevila po zavedení cel na evropský hliník a ocel.

EU se v době rostoucího amerického ochranářství v mezinárodním obchodu staví stále častěji do role hlavního zastánce a podporovatele volného mezinárodního trhu, založeného na všemi stranami uznávaných pravidlech. Svůj postoj podtrhuje snahou uzavřít co nejširší obchodní dohody s řadou partnerů po celém světě.

To dosvědčuje i v červenci uzavřená dohoda o volném obchodu s Japonskem, která je zatím největší svého druhu, nebo snaha uzavřít obchodní dohodu s Vietnamem či otevřít obchod se Střední Asií.

Jednání budou pokračovat

Ohledně reformy WTO a jejích pravidel už se podle Malmströmové jedná ve třístranném formátu s USA a Japonskem, další kolo diskuse se čeká příští týden. V rámci speciální pracovní skupiny domluvené na posledním summitu EU-Čína začnou diskuse také s Pekingem. Rozhovory budou probíhat i s dalšími členy skupiny největších světových ekonomik G20.

V nadcházejících týdnech tak hodlá EU pokračovat v projednávání svých prvních návrhů s různými partnery ve WTO tak, aby mohly vzniknout finální a konkrétní plány reformy.

Společná obchodní politika EU v éře Trumpovy administrativy

EU by měla usilovat o udržení systému WTO a prosazovat široce uplatňované obranné mechanismy proti dumpingu v mezinárodním obchodě. Proti americkým clům se musí přiměřeně bránit, ale zároveň se snažit sporné body s USA překonat, zaznělo na debatě v Ostravě.

Jedním z cílů nadcházejících diskusí je podle Malmströmové také překonání nynější patové situace, která v rámci WTO ohrožuje mechanismus pro urovnávání a řešení obchodních sporů.

„To je jádrem pro věrohodné fungování WTO nějakým použitelným způsobem,“ podotkla komisařka. Stávající řešení je podle ní na „pokraji paralýzy“, protože Spojené státy blokují nominaci nových rozhodců Odvolacího orgánu WTO.

EU ale zdůrazňuje svůj trvající závazek k mnohostrannému obchodnímu systému, který podle Malmströmové „poskytoval během uplynulých desetiletí stabilní, předvídatelný a účinný rámec podnikům z celého světa a pomáhal mnoha ekonomikám v rychlém růstu.“