Summit EU-Asie nastínil další směřování světového obchodu

© European Union, 2018

V pátek se v Bruselu sešli zástupci padesáti zemí EU a Asie. Hlavním tématem se stala kritika čínského protekcionismu a budoucí reforma světového obchodu.

Během pátečního summitu se v Bruselu sešli zástupci pěti desítek unijních a asijských zemí, aby diskutovali o budoucnosti vzájemných obchodních vazeb. V době sílícího protekcionismu bylo setkání velmi důležité. Přítomní ministři totiž reprezentovali 65 procent světového HDP a 60 procent světové populace.

Hlavním bodem jednání se stala především Čína a její vztah k mezinárodnímu obchodu. Zástupci Francie, Německa, Británie, Itálie a Evropské komise se na několika soukromých schůzkách setkali s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Tématem byl zejména lepší přístup evropských firem na trhy této druhé největší světové ekonomiky.

Trnem v oku jsou zejména čínské státní subvence pro tamní společnosti a s tím související dumping. Z toho pak profitují čínští podnikatelé na úkor zahraničních investorů, pro které je šance prosadit se na čínských trzích mnohem menší.

K tomu se po summitu vyjádřil mimo jiné rakouský kancléř Sebastian Kurz, podle kterého Evropa podporuje reformu celé Světové obchodní organizace (WTO) a jejích pravidel.

„Jakmile narazíme na protekcionismus, odmítneme jej. Volný obchod musí být vždy férový, spravedlivý a založený na dodržování pravidel,“ citovala Kurze ČTK.

Dovážet levné zboží z Číny bude složitější. Europoslanci schválili přísnější pravidla

Evropská unie získá novou zbraň proti čínskému dumpingu. Čínští obchodníci dovážejí do Evropy výrazně levné zboží, za nízkou cenou ale často bývají výhody a dotace od vlády. Díky novému nařízení, které schválil Evropský parlament, by však šlo uvalit vyšší dovozní …

V plánu je reforma WTO

Čína již dlouhou dobu slibuje svým obchodním partnerům, že restrikce pro zahraniční investory na svých trzích omezí. Podle západních vlád se však doposud nic nezměnilo.

EU a Spojené státy Čínu dlouhodobě obviňují, že skrze čínské finanční instituce státními subvencemi podporuje domácí firmy, čímž porušuje pravidla WTO. Čína  je přitom jejím členem.

A v podobném duchu se nesly i výroky během summitu.

„Měli bychom reformovat WTO, aby její pravidla lépe odrážela novou realitu,“ poznamenal podle ČTK předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Podobně se dnes při příchodu vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je setkání výrazným signálem, že dvě třetiny světa podporují multilateralismus a volný obchod založený na všemi uznávaných pravidlech. Ve dvoustranných rozhovorech je podle ní také třeba zmiňovat otázku dodržování lidských práv.

Text závěrečného prohlášení schůzky připomíná potřebu posílení a reformy WTO, která by zlepšila její transparentnost, monitorovací možnosti i mechanismy urovnávání mezinárodních sporů a také samotného určování obchodních pravidel.

Konkrétní podoba reforem ale zatím na stole není. Evropská unie se v posledních letech sice snaží prosadit zcela nový systém řešení mezinárodních investičních sporů, hledání podpory mezi státy však není snadné.

Komise chce prosadit systém stálých investičních soudů. Kromě zbytku světa musí přesvědčit i členské státy

EU se snaží namísto dosavadních arbitráží prosadit systém stálých investičních soudů. Přesvědčit o jeho výhodách zbytek světa ale není snadné. A nedávné rozhodnutí Soudního dvora EU učinilo vše ještě složitější.

EU má v hledáčku jiné asijské státy

Na porušování pravidel ze strany Číny přitom už delší dobu upozorňují i zástupci české vlády.

„Čína je tím, kdo porušuje pravidla světového obchodu, a možností jak reagovat jsou cla a antidumpingová opatření, se kterými souvisí právě i debata o udělení statusu tržní ekonomiky,“ připomněla během nedávné debaty Lucie Vondráčková z ministerstva průmyslu a obchodu.

Tento postoj potvrdili na konci května i europoslanci, kteří se proti čínským praktikám rozhodli bojovat především antidumpingovými opatřeními. Schválili totiž novou podobu pravidel ochrany před dumpingovým dovozem a dovozem subvencovaných výrobků ze zemí mimo EU. Ochrana před takovými obchodními praktikami by díky tomu měla být rychlejší a hlavně efektivnější.

V Asii ale existují země, které s protekcionistickým chováním Číny také nesouhlasí. A právě s nimi EU v poslední době navazuje intenzivní obchodní partnerství. Důkazem může být například nedávno podepsaná obchodní dohoda s Japonskem či právě během pátečního summitu podepsaná dohoda se Singapurem. V nejbližší době je pak v plánu finální podpis obchodní dohody s Vietnamem.

Obchodní dohody EU: Od Japonska až po Jižní Ameriku

Evropská unie obchoduje s téměř celým světem. Následující shrnutí obsahuje to nejdůležitější, co se v oblasti společné obchodní politiky EU v současné době odehrává.

Prohlubování obchodních vztahů s asijskými zeměmi podporuje i česká vláda. V nejbližší době třeba plánuje vyslat dvě podnikatelské mise do čtyř zemí Střední Asie. Konkrétně se má jednat o Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán.

O svůj vliv ve Střední Asii bojuje Rusko i Čína. Do zápasu by ale měla vstoupit i EU

Oblast Střední Asie má v dnešním světě velký význam. Ruské snahy o obnovení vlivu v post-sovětském prostoru a čínské plány na vybudování Nové hedvábné stezky budou bez spolupráce tohoto regionu neúspěšné. Důležitost této oblasti vnímá i EU. Třeba česká vláda zde brzo hodlá vyslat dvě podnikatelské mise.