Středoevropské měny posílí, říkají analytici

© Pixabay

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu hlavně zotavování ekonomik z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Vyplývá to z průzkumu, který si mezi analytiky udělala agentura Reuters. Koruna by mohla posílit o 3,6 procenta na 25,705 Kč za euro, naopak rumunský lei pravděpodobně zůstane pod tlakem.

Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč poukázal na solidní základy české ekonomiky a upozornil, že úrokové sazby jsou v České republice stále atraktivnější než v eurozóně. Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského je navíc možné, že Česká národní banka (ČNB) v létě příštího roku začne úroky zvyšovat. Od března je kvůli dopadům koronaviru snížila o dva procentní body.

Euro se nyní prodává zhruba za 26,55 Kč, zatímco před rokem stálo asi 25,60 Kč. Proti polovině letošního března, kdy se euro prodávalo i za více než 27,70 Kč, už koruna zpevnila o více než čtyři procenta.

Středoevropské země nyní uvolňují restrikce zavedené kvůli koronaviru a obnovují hospodářský život. To nejhorší zažijí jejich ekonomiky podle analytiků pravděpodobně v tomto čtvrtletí, po kterém by mělo začít dlouhé oživení. Jeho tempo je však nejisté a nad finančními trhy se vznáší riziko nové vlny koronaviru. Proto se zatím neočekává návrat středoevropských měn na úrovně z období před příchodem krize.

Maďarský forint by měl podle analytiků během příštích 12 měsíců k euru posílit o 0,9 procenta na 341,67 forintu za euro, zatímco polský zlotý by si měl připsat 1,8 procenta na 4,35 zlotého za euro. Rumunský lei naopak o 1,4 procenta může klesnout, takže euro se dostane zhruba na 4,9075 lei. Na vině budou podle analytiků přetrvávající rozpočtová rizika.

Kvůli koronaviru nevznikne vlastní rozpočet zemí eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii za své. Takzvaný rozpočtový nástroj eurozóny ustoupil v příštím sedmiletém finančním rámci Evropské unie řádově objemnějšímu fondu obnovy, který chce Evropská komise naplnit bezprecedentní půjčkou.