Spojené státy uvalují cla na evropskou ocel a hliník

©Pixabay

EU chce spor o americká cla řešit u Světové obchodní organizace. Na oplátku by mohla uvalit poplatky za dovoz rýže, brusinek, burbonu, kukuřice, arašídové pomazánky či ocelářských výrobků.

Americké rozhodnutí uvalit cla na dovoz oceli a hliníku z EU nedává podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera Unii jinou možnost než řešit věc sporem u Světové obchodní organizace (WTO). Juncker, který dnešní krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa označil za čistý a jasný protekcionismus, doplnil, že Unie také uvalí dodatečná cla na nejrůznější dovoz z USA.

„Budeme bránit zájmy Unie plně v souladu s mezinárodním obchodním právem,“ uvedl Juncker. Americký ministr obchodu Wilbur Ross oznámil, že USA začnou od pátku uplatňovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník na dovoz z EU, Kanady a Mexika.

Právní postup u WTO spustí Komise už v pátek, rozhodla na svém jednání v úterý ve Štrasburku a věc byla konzultována s členskými zeměmi. Podle názoru EU jsou americká opatření v rozporu s pravidly WTO jednoznačně zaměřená na ochranu domácího průmyslu před konkurencí, kterou představuje dovoz. Americká opatření se dotknou exportu z EU, který v roce 2017 dosahoval objemu 6,4 miliardy eur (necelých 1,7 bilionu Kč).

Jednání selhala, Komise se chystá na protiopatření

Podle komisařky EU pro obchod Cecilie Malmströmové, která se do poslední chvíle snažila o zisk trvalé výjimky z amerických cel, je krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa jednoznačně v rozporu s mezinárodně uznávanými pravidly. Unie dlouhodobě zdůrazňuje, že pokládá za absurdní zdůvodnění poplatků na dovoz z Evropy hrozbou americké národní bezpečnosti.

Juncker i Malmströmová připomněli, že Unie v posledních měsících opakovaně nabízela americké straně diskusi o způsobech, jak podobu vzájemného obchodu zlepšit. Podmínkou však bylo právě trvalé vyjmutí z nyní spuštěných cel.

„V průběhu jednání se Spojené státy snažily využívat hrozby omezení obchodu jako páky k tomu, aby získaly ústupky od EU. To není způsob, jak obchodovat – a rozhodně ne mezi dlouhodobými partnery, přáteli a spojenci,“ uvedla dnes Malmströmová.

EU se odkazuje na mezinárodní pravidla WTO

Nyní, když má EU o americkém přístupu jasno, bude podle ní evropská reakce proporční a v souladu s pravidly WTO. Kromě sporu právě u této organizace a dodatečných cel Malmströmová zmínila také potřebu podniknout kroky k ochraně evropského trhu před pohyby zboží způsobenými právě novými americkými obchodními restrikcemi.

Śéf Komise Juncker upozornil, že v jádru problému je otázka nadprodukce oceli, kde Unie není zdrojem situace, ale je naopak zasažena podobně jako její partneři. Podle předsedy Komise se tuto věc snažila EU v uplynulých měsících řešit společně s USA na nejrůznějších úrovních.

Evropská unie již dříve předložila Světové obchodní organizaci (WTO) seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká cla jako odvetu za poplatky na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky.

Komise dnes uvedla, že seznam předložila WTO 18. května a v souladu s pravidly může dodatečná cla spustit o 30 dní později. O tom, jak přesně v této věci pokračovat, dál nyní bude Evropská komise jednat s členskými zeměmi Unie.