Sídlem Evropského orgánu pro pracovní záležitosti bude Bratislava

© Shutterstock

Bratislava se stane sídlem nově zřízeného Evropského orgánu pro pracovní záležitosti (ELA). Na zasedání v Lucemburku o tom dnes rozhodli ministři práce a sociálních věcí členských zemí bloku, oznámilo rumunské předsednictví EU.

Kandidaturu Slovenska podporovala i Česká republika. Slovenský premiér Peter Pellegrini rozhodnutí zástupců členských zemí EU vítá.

Na Slovensku vznikne první instituce EU. Bratislava obdržela 15 z 28 hlasů, zájem o sídlo ELA mělo také Rumunsko, Lotyšsko, Kypr a Chorvatsko. Agentura by měla postupně vznikat do roku 2023 s tím, že začátek činnosti se předpokládá už v průběhu letošního roku.

„Považuji za obrovský úspěch, že se nám podařilo vyhrát už v prvním kole. S Evropskou agenturou práce přijde na Slovensko téměř 150 špičkových evropských odborníků a pravidelně se zde budou setkávat experti na oblast pracovního práva z celé Evropy. To nepochybně zvýší prestiž Bratislavy jako proevropského hlavního města,“ uvedl v prohlášení Peter Pellegrini.

Na zřízení ELA se definitivně dohodli Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise 14. února. Nový orgán má podporovat členské země při provádění právních předpisů EU v oblastech mobility pracovních sil v rámci Unie a koordinace systémů sociálního zabezpečení. Bude rovněž poskytovat informace zaměstnancům a zaměstnavatelům o složitých aspektech přeshraniční mobility pracovních sil.

Další sféry činnosti orgánu se budou týkat spolupráce mezi členskými státy při potírání černého trhu práce a podpory úřadů členských států při hledání řešení v případě přeshraničních sporů.

Češi a Slováci pracující v Rakousku podávají žaloby kvůli indexaci dávek

Asi tisícovka Čechů a Slováků, kteří pracují v Rakousku a děti mají v zahraničí, u rakouských soudů napadla takzvanou indexaci rodinných dávek.