Rozsudek německého soudu v kauze ECB a nákupu dluhopisů může oslabit evropské instituce, varují politici

© Shutterstock

Nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Rozhodl o tom německý ústavní soud. Současného programu, který má státům pomoci vyrovnat se s koronavirovou krizí, se však rozhodnutí netýká. 

Podle soudu tyto nákupy neschválila německá vláda ani parlament. Německá centrální banka proto musí nákupy dluhopisů v rámci programu ECB do tří měsíců přerušit, pokud ECB mezitím neprokáže, že jsou tyto nákupy nutné a přiměřené.

Navíc by německá centrální banka měla prodat již skoupené dluhopisy.

Německo je největší ekonomikou eurozóny a tamní centrální banka má na celkových nákupech ECB značný podíl. Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, je zároveň nejvýznamnějším členem takzvaného eurosystému, tedy sítě centrálních bank zemí eurozóny, v jejímž čele stojí ECB.

Případ iniciovaly téměř dva tisíce lidí, mezi nimiž jsou ekonomové a právníci. Ti argumentují, že ECB porušila unijní smlouvy, konkrétně zákaz přímé rozpočtové podpory členských zemí eurozóny a princip proporcionality. ECB podle nich zasáhla do národních kompetencí a suverenity, které mají členské země v rozpočtových záležitostech.

Ústavní soud v Karlsruhe dospěl k závěru, že německá vláda a parlament nemají nad kroky ECB dostatečný dohled a nezajistily, aby nákupy dluhopisů byly přiměřené, informuje BBC. Soud však neshledal, že by ECB porušila zákaz přímé rozpočtové podpory členských zemí eurozóny. ECB nyní podle soudu musí prokázat, že nákupy dluhopisů nejsou nepřiměřené vzhledem k jejich ekonomickým a rozpočtovým dopadům.

Státy eurozóny pomůže „nakopnout“ záchranný fond ESM. Spory o jeho podmínkách ale nekončí

Ekonomikám zemí platících eurem pomůže při zotavování i Evropský stabilizační mechanismus, známý z řecké dluhové krize. Přísné podmínky čerpání úvěrů se mají rozvolnit, najít kompromis mezi Itálii na jedné a Nizozemskem na druhé straně však může být ještě složité.

ECB se odvolala na rozhodnutí Soudního dvora EU

ECB je podle svého prohlášení nadále odhodlána dělat vše, co je v jejím mandátu, aby zvýšila inflaci ke stanovenému cíli. „ECB bere na vědomí dnešní rozsudek německého spolkového ústavního soudu týkající se programu nákupu ve veřejném sektoru,“ uvedla banka v prohlášení zveřejněném po mimořádném zasedání její Rady guvernérů.

Upozornila, že Soudní dvůr Evropské unie (SD EU) již dříve rozhodl, že program je legální. „Rada guvernérů je i nadále plně odhodlána udělat vše v rámci svého mandátu, aby zajistila, že inflace stoupne na úroveň odpovídající jejímu střednědobému cíli,“ dodala.

Rozhodnutí německého ústavního soudu se netýká nově ohlášeného programu ECB pro boj s ekonomickými dopady koronavirové krize, který zahrnuje nákupy dluhopisů a dalších aktiv za 750 miliard eur (přes 20 bilionů Kč), upozornila agentura Reuters.

ECB už od roku 2015 ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny nakoupila dluhopisy v hodnotě téměř tří bilionů eur (zhruba 81 bilionů Kč). Kritici tvrdí, že ECB tak překračuje své pravomoci, protože tyto nákupy podle nich představují přímé financování vlád.

Soudní dvůr EU nicméně koncem roku 2018 rozhodl, že program nákupů dluhopisů je v souladu s právem EU, a nepřekračuje tedy mandát ECB. Odmítl tehdy i tvrzení, že ECB svým programem nezákonně financuje vlády.

Evropská komise (EK) v reakci na verdikt soudu upozornila, že zákony EU jsou nadřazeny německé ústavě a že rozhodnutí Soudního dvora EU jsou závazná i pro německý ústavní soud.

Německý ústavní soud ale rozhodnutí Soudního dvora EU zpochybnil. Podle něj je analýza dopadů nákupu dluhopisů provedená unijním soudem limitovaná a Soudní dvůr tak není schopen vyhodnotit, zda ECB porušila princip proporcionality. Německý ústavní soud tedy říká, že „není vázán rozhodnutím Soudního dvora EU a musí situaci přezkoumat sám v rámci svých pravomocí“.

Ekonomika eurozóny letos klesne o 5,5 procenta, vyplývá z průzkumu Evropské centrální banky

Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům koronaviru klesnout o 5,5 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB) mezi profesionálními prognostiky.

Rozsudek oslabuje unijní instituce

Rozhodnutí německého soudu může podle evropských politiků podkopat klíčové evropské instituce. „ECB je nezávislá instituce. Její nezávislost je základem unijní měnové politiky,“ napsal v reakci na situaci na twitter eurokomisař pro hospodářství  Paolo Gentiloni.

Maria Demertzisová z think-tanku Bruegel pro EURACTIV.com uvedla, že konstatovat, že ECB nezvážila ekonomické dopady svých vlastních politik je „velmi zvláštní“. Poukázala zejména na fakt, že ECB je technokratická instituce, která je schopná důkladně analyzovat svá rozhodnutí. 

Podle španělského europoslance Luise Garicana (RE) rozsudek německého ústavního soudu „fatálně oslabuje“ jak ECB, tak i Soudní dvůr EU. „V sázce je budoucnost Evropy a Německo neví, zda ho to zajímá. Je to jednoduché: EU nepřežije, pokud to Německo nebude chtít,“ uvedl europoslanec. 

Antoine Bouvet z londýnské ING upozornil, že ECB a Deutsche Bundesbank mají sice tři měsíce na nápravu, není ale jasné, jak se jim podaří obavy německého ústavního soudu zažehnat.

Soudní dvůr EU jako klíčový hráč evropské integrace

Soudní dvůr EU (SDEU) ovlivňuje životy Evropanů více, než by se mohlo na první pohled zdát. Ročně řeší až 1600 případů, čímž převyšuje kterýkoli národní soud. 

Bude mít rozsudek reálný dopad?

Podle analytika Jörga Krämera z finanční společnosti Commerzbank by pro ECB mělo být snadné přesvědčit soud o nezbytnosti nákupů. „ECB bude v nákupech dluhopisů pokračovat. Dnešní rozhodnutí to nezmění,“ uvedl Krämer.

„Nejsem si jist, zda bude mít verdikt ve finále nějaké reálné důsledky,“ uvedl analytik Jerome Legras ze společnosti Axiom Alternative Investments. „Důležité je, že se to netýká současného programu souvisejícího s nemocí covid-19,“ dodal.

Rozhodnutí soudu mělo bezprostředně negativní dopad na kurz eura a na ceny evropských dluhopisů. 

„Zatím to vypadá, že je tu dostatek manévrovacího prostoru k tomu, aby program nákupů dluhopisů pokračoval,“ uvedla analytička Marija Veitmaneová ze společnosti State Street Global Market. Negativní dopad verdiktu na euro a ceny dluhopisů tak podle ní zřejmě bude jen krátkodobý.

Eurozóna je v nejhlubší recesi za svou existenci, vyplývá z průzkumu

Eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence, shodli se ekonomové dotazovaní agenturou Reuters.