Řím má na novém rozpočtovém plánu spolupracovat s Komisí, italská vláda ale ze své pozice neustupuje

Pierre Moscovici a Mario Centeno [© European Union, 2018]

Itálie má ještě týden (do 13. listopadu) na předložení revidovaného návrhu rozpočtu na příští rok. Ten původní Komise zavrhla kvůli plánovanému vysokému zadlužení. Ministři financí zemí eurozóny radí Římu, aby na revizi rozpočtu spolupracoval s unijní exekutivou.

Ministři financí eurozóny souhlasí s názorem Evropské komise (EK), že návrh rozpočtu Itálie na příští rok porušuje rozpočtová pravidla. Chtějí proto, aby Řím a EK spolupracovaly na revizi rozpočtu, který by byl v souladu s Paktem stability a růstu.

Vyplývá to ze včerejšího prohlášení zveřejněného na závěr zasedání ministrů financí zemí platících eurem, které se konalo v Bruselu.

První jednání o odmítnutém italském rozpočtu

Šéf jednání Mario Centeno, který je také portugalským ministrem financí, již při příchodu na schůzku euroskupiny, tedy šéfů státních kas zemí eurozóny, novinářům řekl, že doufá, že italská vláda dokáže najít způsob, jak svůj návrh rozpočtu na rok 2019 sladit s fiskálními pravidly eurozóny.

Itálie přesto svůj postoj nemění, citoval server EURACTIV.com italského ministra financí Giovanni Tria, který chce plány Říma vysvětlil Komisi, ale zachovat je, protože by podle něj přinesly růst ekonomiky. Podle italského úředníka Itálie pracuje na kompromisu, aby snížila tlak trhu na italské dluhopisy. Podrobnosti ale nevyjasnil.

Včerejší zasedání bylo pro ministry první příležitostí diskutovat o vývoji poté, co Evropská komise koncem minulého měsíce poprvé v historii při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny odmítla plán italské vlády na podobu rozpočtu na rok 2019, který počítá s vysokým zadlužením. Itálii dala tři týdny na vypracování nové podoby.

Itálie musí do třech týdnů změnit plány svého rozpočtu, jinak Římu hrozí pokuta od EU

Aby Itálie nastartovala hospodářský růst v zemi, její rozpočet na příští rok počítá s dalším zadlužením. To se nelíbí EU, protože důsledky nezodpovědné italské politiky mohou mít dopad na celou eurozónu. Vláda v Římě ale odmítá rozpočet měnit. 

Ministři v prohlášení zdůraznili, že zdravé veřejné finance jsou předpokladem trvalého a udržitelného ekonomického růstu a hladkého fungování eurozóny.

„Těšíme se, že se Itálie a Komise zapojí do otevřeného a konstruktivního dialogu a že Itálie bude úzce spolupracovat s Komisí na přípravě revidovaného rozpočtového plánu, který je v souladu s Paktem stability a růstu,“ uvádí se v prohlášení.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire podle EURACTIV.com doufá, že se Itálie chopí této nabízené pomoci.

Pouze diskuse, žádné závěry

Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis a komisař pro finanční a hospodářské záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici zdůraznili, že pohled Komise je jasný a že Řím má na předložení nového rozpočtového plánu čas do 13. listopadu.

Zástupci EK i šéf euroskupiny Centeno při příchodu na včerejší jednání připomínali, že ministry financí dnes o rozpočtových plánech všech zemí eurozóny čeká jen diskuse, žádné závěry přijímány nebudou.

Italská vláda, koalice strany Ligy a Hnutí pěti hvězd, plánuje na příští rok rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Země má přitom už nyní jedno z největších zadlužení mezi zeměmi eurozóny. V kombinaci s nízkým očekávaným růstem země to Komisi, která v rámci hospodářského cyklu posuzuje rozpočtové plány všech zemí eurozóny, vedlo k požadavku na úpravu.

Italská vláda se vzpírá evropským pravidlům. Navrhuje rozpočet s vysokým deficitem

Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových plánů, i když jsou považovány za kontroverzní.

„Čekám na odpověď italské vlády. Doufám a věřím, že převládne rozumný a racionální přístup a že nový návrh včas dostaneme,“ poznamenal dnes Moscovici. Svůj názor pak Komise zveřejní 21. listopadu.

Itálie si musí uvědomit, že je součástí eurozóny

Řím si podle komisaře musí uvědomit, že celá eurozóna je jednou strukturou a že Itálie by měla zůstat v jejím jádru.

„Pravidla jsou celkem přesná: Musíme zajistit, že zadlužení Itálie neporoste a že se bude snižovat strukturální deficit,“ podotkl Moscovici. Předložený návrh italského rozpočtu to podle něj zdaleka nezajišťoval.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír před schůzkou na twitteru uvedl, že pokud některá země eurozóny prohlásí, že pro ni pravidla neplatí, ohrožuje to dokončení hospodářské a měnové unie.

„Chování Itálie je pro tyto plány rizikem. Je třeba mít na paměti, že existují ti, kdo jsou proti užší integraci, a ti s radostí postoj Itálie využijí,“ uvedl.

Nová krize v EU? Italská vláda hrozí vetováním dlouhodobého rozpočtu EU

Itálie obviňuje ostatní státy EU z nedostatku solidarity. Požaduje od nich větší zapojení do řešení migrační krize a hrozí Unii vetováním dlouhodobého rozpočtu, pokud nedojde ke změně. Itálii hrozí navíc další zadlužování, z důvodů předvolebních slibů dvou hlavních stran.