Rakousko se v otázce kritizovaného krácení přídavků na děti obrátilo na Soudní dvůr

© Shutterstock

Rakouský soud se obrátil na Soudní dvůr Evropské unie s dotazem, zda je v souladu s unijním právem takzvaná indexace přídavků na děti pracujících cizinců. Upozornilo na to dnes české velvyslanectví ve Vídni. Rakousko od 1. ledna 2019 snížilo přídavky na děti cizinců, kteří sice v zemi pracují, ale jejichž potomci žijí ve vlasti. Od tohoto opatření si Vídeň slibovala finanční úspory, ty ale nakonec nebyly tak velké, jak se předpokládalo.

Dotaz na soulad s unijním právem podal Spolkový finanční soud na základě stížnosti české pendlerky, které se opatření dotklo. K případu rakouský soud uvedl, že Češka žije se dvěma dětmi a jejich otcem v Česku a že do Rakouska dojíždí za prací pouze ona. Do prosince 2018 dostávala na rodičovském příspěvku a díky daňovému zvýhodnění na děti celkem 374,80 euro (10.150 korun) měsíčně, od loňského ledna ale tato částka klesla na 232 euro (6300 korun).

Češka s indexací nesouhlasila, proto finanční úřad požádala o vyplácení plné sumy. To ale úřad odmítl. Případ letos v březnu převzal Spolkový finanční soud, který chce verdikt vynést až poté, co Soudní dvůr Evropské unie vydá zmíněný posudek.

Češi a Slováci pracující v Rakousku podávají žaloby kvůli indexaci dávek

Asi tisícovka Čechů a Slováků, kteří pracují v Rakousku a děti mají v zahraničí, u rakouských soudů napadla takzvanou indexaci rodinných dávek.

Česká liberální europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO) v dnešním tiskovém prohlášení k případu uvedla, že žádost rakouského soudu o posudek značí, že Vídeň s indexací couvá, protože Evropský parlament dlouhodobě usiluje o tom, aby se věcí zabýval Soudní dvůr EU. „Jsem přesvědčena, že se jedná o diskriminaci a rozdělování osob na dvě kategorie. Rakouský zákon je jasný příklad toho, kdy se jedna země EU snaží omezovat práva pracovníků z jiného státu EU. To je něco, co bychom neměli v moderní Evropě dopustit,“ uvedla k rakouskému opatření Dlabajová.

Na základě indexace dostávají lidé z jiných zemí Evropské unie, kteří pracují v Rakousku, od rakouského státu na děti žijící v jejich vlasti přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu. Výsledkem je především to, že pracovníci z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska dostávají od ledna na své děti žijící ve vlasti méně peněz, zatímco zaměstnanci ze skandinávských zemí, Nizozemska či Švýcarska, kterého se opatření rovněž týká, naopak více.

Za loňský rok Rakousko podle deníku Die Presse díky tomuto opatření ušetřilo zhruba 62 milionů eur (1,7 miliardy korun), zatímco předchozí pravicová vláda kancléře Sebastiana Kurze si od něj slibovala roční úsporu 114 milionů eur. Dalším důsledkem indexace podle Die Presse je, že z práce v Rakousku odešlo mnoho pečovatelek z východní části EU.