Rakousko bude hlasovat proti přijetí dohody EU-Mercosur. Výhrady mají i další státy

[© Shutterstock/RossHelen]

Rakouští poslanci zamítli návrh dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a sdružením jihoamerických zemí Mercosur, které čelí kritice několika členských zemí kvůli ekologické politice Brazílie nebo obavě z dovozu nekvalitního masa a jiných zemědělských výrobků.

Rozhodnutí parlamentu znamená, že rakouská vláda bude muset hlasovat proti schválení dohody na úrovni EU, kde je potřeba souhlas všech 28 členských států. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Pro a proti

Proti dohodě se ve středu večer v evropském výboru dolní parlamentní komory Národní rady postavily téměř všechny politické strany. Podle agentury APA s dohodou v zásadě souhlasí, chtějí ale pokračovat v jednání a doplnit ji o další ustanovení.

„Rakousko odmítne dohodu s Mercosurem,“ řekla poslankyně lidové strany (ÖVP) a bývalá ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová. „V Jižní Americe jsou vypalovány deštné pralesy, uvolňuje se místo pastvinám, aby mohlo být do Evropy posíláno levné hovězí,“ zdůvodnila svůj odmítavý postoj k dohodě.

Dohodu s Mercosurem v Rakousku podporuje svaz průmyslu, obchodní komora a na politické scéně pouze liberální strana NEOS. Silný nesouhlas naopak vyjadřují ekologické organizace a odboráři.

Trh pro 800 milionů obyvatel a miliardové obchody. Dohoda s Mercosurem je po dvaceti letech na stole

Dosluhující Evropská komise si může připsat ještě jeden úspěch. Podařilo se jí vyjednat největší obchodní dohodu v dějinách, která Evropanům ušetří čtyři miliardy eur ročně a vytvoří trh pro téměř 800 milionů lidí.

EU dojednala dohodu se čtyřmi zeměmi Mercosuru – Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí – v červnu po téměř 20 letech rozhovorů. Vznikla by největší zóna volného obchodu na světě. Ujednání musí projít schvalovacím procesem ve všech členských zemích Unie. Podle EURACTIV.com může proces přijímání dohody trvat až tři roky. Po schválení navíc bude zřejmě následovat až šestileté přechodné období. Přijetí se ale ještě může prodloužit kvůli odchodu Velké Británie z Unie.

Jižní Amerika pod palbou kritiky EU

Brazílie se stala terčem kritiky evropských zemí kvůli své politice v oblasti životního prostředí a přístupu k hašení pralesních požárů v Amazonii, které letos propukly s nebývalou intenzitou.

V srpnu dohodu zablokovala Francie poté, co brazilský prezident Jair Bolsonaro odmítl výhrady evropských představitelů vůči údajně liknavé reakci brazilských úřadů na požáry amazonského pralesa. Británie a Německo kritizovaly francouzské rozhodnutí s tím, že zablokování dohody není vhodná odpověď.

The Capitals: Dohodu EU s Mercosurem požár v Amazonii neovlivní, říká velvyslanec

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

S dohodou ale také nesouhlasí například Irsko a výhrady má i slovenské ministerstvo zemědělství.

„Chovatelé masného dobytka či pěstitelé cukrové řepy mají obavy z levné konkurence, která na rozdíl od nich nemusí dodržovat přísné ekologické standardy, jaké platí v Unii, informoval v polovině září server EURACTIV.sk.

Také europoslanci se k obchodní dohodě s jihoamerickými zeměmi nestaví příliš otevřeně. Obávají se poškození evropských farmářů.

Mezi nimi je i česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP), která má výhrady k ekologickým standardům, omezení pesticidů, nebo dobrým hospodářským podmínkám zvířat (welfare) panujícím v zemích Latinské Ameriky.

„Nevidím pojistky pro to, aby dovážené zemědělské produkty byly vyráběny za stejných podmínek jako v Evropské unii. Snižujeme tím navíc konkurenceschopnost našich pěstitelů,“ uvedla serveru EURACTIV.cz na konci srpna během mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Vykrádá unáhlená kritika obchodní dohodu mezi EU a Mercosurem?

V červnu podepsala Evropská komise dohodu o volném obchodu s jihoamerickou obchodní aliancí Mercosur. Od té doby se proti dohodě zvedla vlna kritiky z řad zemědělců, environmentalistů, národních politiků a europoslanců. Informoval o tom německý EURACTIV.