Půjčky z rozpočtu EU nepotřebujeme, tvrdí Babiš. ČR však zvažuje úvěr z evropského nástroje SURE

© Vlada.cz

Česká republika přistoupí k evropskému programu SURE, který bude poskytovat členským státům půjčky na podporu zaměstnanosti. ČR by si z nástroje mohla půjčit až 40 miliard korun.

O možném zapojení ČR do evropského programu na podporu zaměstnanosti rozhodla vláda. Ministryně financí Alena Schillerová o tom informovala po jejím včerejším jednání. Zdůraznila však, že využití peněz z programu SURE je pro členské země EU dobrovolné.

„Bude záležet jen na nás a především na tom, za kolik si EU dokáže půjčit. Předpokládám, že podmínky eurových půjček budou výhodnější oproti trhu státních dluhopisů. V takovém případě bychom si mohli půjčit až 40 miliard korun,“ uvedla ministryně.

Nástroj SURE by měl disponovat částkou 100 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu korun). Jeho cílem je zajistit členským státům dostatek financí na udržení pracovních míst, které ohrozila koronavirová krize.

EU bude program financovat z úvěru, za který se zaručí členské státy. Celková záruka bude mít hodnotu 25 miliard eur, přičemž ČR by se na ní podílela částkou 375 milionů eur (zhruba 10 miliard korun).

Finance budou státy čerpat ve formě půjček, o které si ale musí nejprve požádat. Vzhledem k tomu, že EU má velmi dobré úvěrové hodnocení, pro řadu zemí bude výhodnější půjčit si skrze EU, než aby si půjčovaly na finančních trzích samostatně.

Premiér Andrej Babiš přitom myšlenku půjčování peněz z evropského rozpočtu ostře kritizuje. „Proč bychom si půjčovali, když si půjčujeme na finančních trzích? My si nepotřebujeme půjčovat z evropského rozpočtu,“ prohlásil premiér koncem května.

Vyjádřil se tak k návrhu plánu obnovy, podle kterého by se EU měla společně zadlužit na finančních trzích a peníze následně rozdělit mezi členské země, a to jak ve formě nevratných dotací, tak i v podobě výhodných půjček. Vzápětí však jmenoval i další úvěrové programy EU, které označil za „šílené sumy“. Nástroj SURE, k jehož záruční dohodě se nyní ČR připojila, byl přitom jedním z nich.

Ministerstvo financí nicméně podotklo, že riziko plnění záruk je velmi nízké, neboť členské státy přijímací půjčky EU dosud vždy řádně splácely.

Nástroj může podpořit český kurzarbeit i pomoc pro OSVČ

Nástroj SURE má ochránit pracovní místa a pracovníky postižené pandemií koronaviru. Konkrétně by měl pomoci členským státům pokrýt náklady, které přímo souvisejí s vytvářením nebo rozšiřováním režimů zkrácené pracovní doby a podobnými opatřeními pro samostatně výdělečně činné osoby.

ČR by tak mohla peníze využít na pokrytí dvou klíčových a zároveň nákladných programů, tedy na Antivirus a tzv. Pětadvacítku určenou pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Rozpočet EU poskytne malým a středním podnikům větší podporu než česká státní kasa

Výpadek příjmů v důsledku koronavirových opatření ochromil malé a střední podniky. Evropské vlády vydávají za účelem jejich záchrany podpůrná opatření, ať už v podobě přímé, či nepřímé pomoci. Jak se na tom podílí unijní peníze? A co bude dál?

„Český program Antivirus bude jedním z největších protikrizových výdajů. Již nyní je schválen Antivirus A + B v celkové výši 22,9 miliardy korun. V rámci kompenzačního bonusu pro OSVČ jsme již nyní vyplatili téměř 19 miliard korun,“ uvedla včera ministryně Schillerová.