Podle Ocelářské unie je unijní návrh ochranných opatření proti dovozu oceli likvidační

© EPA

Návrh Evropské komise na změnu ochranných opatření proti dovozu levné oceli ze třetích zemí je likvidační. Nezohledňuje propad poptávky po oceli v Evropské unii kvůli opatřením proti koronaviru. ČTK to dnes sdělil ředitel Ocelářské unie Daniel Urban.

Poptávka po oceli podle něj klesla o 50 procent, firmy v celé Evropě byly nuceny snížit výrobu, přičemž 40 procent zaměstnanců bylo propuštěno nebo pracuje na částečný úvazek.

„Velká část výrobní kapacity v Evropě stojí a nebude jednoduché ji za těchto podmínek znovu nastartovat. Vlády členských států by nyní měly spojit síly a vyvinout tlak na Komisi, která zatím ukázala jen to, jak moc je odtržená od reality. Safeguards (ochranná opatření) vyžadují radikální změnu, která zohlední kolaps poptávky a cen,“ uvedl Urban.

Komise podle něj při stanovení kvót pro jednotlivé kategorie ocelářských výrobků vychází z údajů za roky 2015 až 2017, kdy byly dovozy rekordní. Jak dále uvedl, místo aby kvůli aktuální situaci tyto kvóty snížila, chce je ještě od července o tři procenta navýšit.

Čína překvapila evropské oceláře antidumpingovým vyšetřováním dovozu nerezové oceli

Tři evropské firmy vyrábějící produkty z nerezové oceli jsou mezi podniky, vůči kterým Peking zahájil vyšetřování kvůli údajnému dumpingu. Na dovozu do Číny přitom mají nepatrný podíl. Vyšetřování může být vyvoláno sporem mezi čínskými státními podniky a soukromými ocelárnami.

Oceláři podle Urbana společně žádají komisi a členské státy, aby návrh na revizi ochranných opatření vylepšily tak, aby účinně ochránil evropský ocelářský průmysl. „Objem bezcelní kvóty musí odrážet dnešní tržní podmínky, které se minimálně do konce roku nezlepší, a dále je třeba zrušit možnost převodu nevyužitých kvót do následujících čtvrtletí a přístup ke zbytkovým kvótám pro země s národními kvótami,“ doplnil Urban.

Ve většině zemí EU byla zavedena opatření proti šíření koronaviru zavedena v březnu. Podle Urbana se však od té doby země, jako je například Čína, vypořádaly s koronavirem dříve a pokračovaly ve výrobě a hromadění zásob oceli. „Hrozí, že tato levná ocel zaplaví evropský trh, ještě hlouběji stlačí tržní ceny, jež jsou v řadě produktových kategorií pod hranicí výrobních nákladů evropských hutí, a zabrání tak zotavení místních výrobců. Ocelářství je přitom jedním ze strategických průmyslových odvětví, které v EU zajišťuje 2,6 milionu přímých a nepřímých pracovních míst,“ dodal Urban.

Komise představila průmyslovou strategii EU. Podniky musí projít zelenou a digitální transformací

Evropský průmysl by se měl podle Komise v budoucnu stát lídrem na cestě ke klimatické neutralitě a digitální ekonomice. Nová průmyslová strategie cílí na posílení evropské konkurenceschopnosti a do centra pozornosti se dostávají i malé a střední podniky.