Parmská šunka, skotský čedar a teď i český křišťál. EU chystá ochranu řemeslných výrobků

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Až do Prahy během českého předsednictví přijedou evropští politici a diplomaté, v dárkové tašce najdou český křišťál. Tradiční výrobky tohoto typu ale zatím postrádají tržní ochranu, pod kterou spadají některé potraviny. Změnit to mají nová pravidla.

Ne každá sušená šunka si může říkat „parmská“, ne každé šumivé víno z Francie je „šampaňské“. Na evropském trhu totiž už desítky let funguje systém tzv. zeměpisného označení, který chrání vybraná vína, lihoviny, potraviny a zemědělské produkty z konkrétních regionů, a zaručuje tak jejich originalitu a kvalitu.

Stejnou ochranu ale zatím postrádají další produkty, které vznikají díky unikátním místním dovednostem a tradicím, a to řemeslné a průmyslové výrobky. Patří mezi ně například keramika, sklo, oděvy, krajka, šperky, nábytek nebo nože. To by se teď mohlo změnit.

Evropská komise dala v dubnu na stůl návrh nového nařízení, které umožní výrobcům chránit řemeslné a průmyslové výrobky spojené s jejich regionem a jejich tradiční know-how, a to s účinností v Evropě i mimo ni. Nový rámec se má vztahovat na výrobky jako Muranské sklo, Donegalský tvíd nebo Solingenské příbory, a má pomoct v boji proti padělkům prodávaným online i offline. Spotřebitelům má zároveň usnadnit rozpoznání skutečné kvality.

„Evropa disponuje výjimečným dědictvím řemeslných a průmyslových výrobků, které jsou známé v celém světě. Je načase, aby jejich výrobci, podobně jako výrobci potravin a vína, získali právo duševního vlastnictví, které posílí důvěru v jejich výrobky a jejich viditelnost, přičemž zaručí jejich pravost a dobrou pověst,“ řekl eurokomisař zodpovědný za vnitřní trh Thierry Breton.

Dosavadní ochrana duševního vlastnictví je u těchto výrobků velmi roztříštěná. I když v některých zemích existuje, pro výrobce to znamená povinnost registrovat svoje produkty v každém státě zvlášť, což s sebou nese velké náklady. Neexistující celoevropský systém navíc přináší problémy s ochranou na mezinárodní úrovni.

Konkrétně Česká republika má zkušenosti s ochranou označení pro výrobky jako České sklo, Český granát, Český křišťál nebo Jablonecká bižuterie. Právě Český křišťál (Bohemian crystal) by měl do nového evropského systému ochrany spadat.

„Svaz průmyslu a dopravy ČR návrh Evropské komise podporuje. Rozšíření i pro nezemědělské výrobky, kterých má ČR již řadu, tedy o řemeslné a průmyslové, zlepší postavení a ochranu producentů. To platí zejména pro malé a střední podniky nebo tradiční výrobce. Přitáhne to také zájem investorů a benefity ponesou i jednotlivé regiony,“ řekl za svaz Bohuslav Čížek, ředitel jeho Sekce hospodářské politiky.

Není zatím jasné, v jakém časovém horizontu by nová pravidla mohla začít platit, vyjednávání totiž teprve odstartovalo. Čížek nicméně pro redakci dodal, že návrh Komise má podle svazu velkou šanci na přijetí.

V ČR znovu ožívají řemesla. Mistři budou uznávaní po celé Evropě

Řemesla jsou v České republice na vzestupu. Roste nejen počet řemeslníků, ale také absolventů odborných škol. Ministerstvo školství chce jejich postavení zlepšit znovuzavedením mistrovských zkoušek platných po celé Evropě.

Nadšení z regionů

Komise si od novinky slibuje, že v evropských regionech pomůže zachovat úroveň tradičních dovedností a také pracovní místa, což přispěje k tamnímu hospodářskému růstu.

„Mnoho evropských regionů disponuje nevyužitým potenciálem zaměstnanosti a růstu. Zejména v odvětví řemesel a průmyslu mnoho malých a středních podniků po generace rozvíjí a zdokonaluje výrobní dovednosti, avšak postrádá pobídky a zdroje k jejich plánování, zejména v přeshraničním kontextu,“ prohlásila výkonná místopředsedkyně Komise pro digitál Margrethe Vestagerová.

Například zmíněné Muranské sklo se vyrábí v severoitalské oblasti Benátsko. Její zástupce ve Výboru regionů Roberto Ciambetti upozornil na to, že napodobeniny poškozují jak původní výrobky samotné, tak celá výrobní odvětví. Evropská unie tak má podle něj povinnost produkty a postupy se staletou historií chránit.

Také české regiony mají o nový systém ochrany zájem. „Liberecký kraj jakožto tradiční sklářský region aktivně, především skrze Výbor regionů, usiloval o to, aby Evropská komise toto nařízení představila,“ potvrdil redakci jeho zástupce v Bruselu Pavel Branda.

V Libereckém kraji podle něj funguje projekt Křišťálové údolí, který má za cíl zachování a rozvoj tohoto tradičního řemesla ve spojení s cestovním ruchem. Dnes funguje v kraji přes 300 sklářských firem vyrábějících skleničky, svítidla, sochy z taveného skla, bižuterii či skleněné vánoční ozdoby.

„Ruční výroba vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček, jejíž tradice sahá v Poniklé na Semilsku až na konec 19. století, se dokonce v roce 2020 dostala na prestižní seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO,“ doplnil člen Výboru regionů Branda.

Na podzim v rámci českého předsednictví Rady EU plánuje Liberecký kraj uspořádat speciální konferenci na téma Cestovní ruch zaměřený na řemesla a výstavu Křišťálové údolí, které se uskuteční v Bruselu ve spolupráci s Výborem regionů.

Pochlubit se těmito tradičními výrobky plánuje během předsednictví i česká vláda, která si u designéra Ronyho Plesla a sklářské firmy Rückl objednala kolekci ručně broušeného křišťálu s názvem EUROPE. Výrobky si na památku odnesou evropští politici a diplomaté.

Česko i EU dají na kreativní průmysl rekordní peníze. Umělci si je vybojovali

ČR dá na rozvoj kultury a kreativního průmyslu v rámci Národního plánu obnovy (NPO) necelých sedm a půl miliardy korun. Další finance pak umělci mohou získat z evropských programů jako Kreativní Evropa. Lepší využití peněz však komplikuje i složitá byrokracie.