Obchodní válka s USA je zažehnána, nový TTIP se ale nechystá

© European Union, 2018

Německo, Francie či Británie ocenily výsledek schůzky Jean-Clauda Junckera s Donaldem Trumpem, která pomohla zmírnit obchodní spor s USA. Podle informovaného představitele Komise to ale neznamená návrat k jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

Dohoda mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem o snaze dosáhnout nulových cel a subvencí na průmyslové zboží mimo automobily není návratem ke smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Novinářům to dnes v Bruselu řekl o Junckerových washingtonských jednáních velmi dobře obeznámený vysoce postavený činitel Evropské komise.

„Společné prohlášení znamená, že se podařilo vyhnout hrozící rozsáhlé obchodní válce – či ji zcela odvrátit. Takový výsledek má sám o sobě klíčový význam,“ řekl dnes tento činitel novinářům.

Z Junckerova a Trumpova společného vyjádření totiž plyne, že strany nebudou přistupovat k novým celním opatřením po dobu nadcházejících rozhovorů a také, že znovu vyhodnotí nedávno zavedená nová cla. Americká strana tak nepřistoupí ke clům na dovoz evropských automobilů, což by z evropské strany vyvolalo ostrou reakci.

Trump: S Junckerem jsme se dohodli, že EU bude z USA dovážet „hodně sóji“ a zkapalněný zemní plyn

Spojené státy a Evropská unie budou spolupracovat na zjednodušení vzájemného obchodu, nulových clech na průmyslové zboží, dovozu amerického LNG a zaměří se na regulatorní spolupráci. Chtějí také zintenzivnit práci na reformě WTO.

America First? Odpovědí je sjednocená Evropa

Výsledky schůzky ocenily například Německo, Francie nebo Británie. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier na Twitteru setkání v Bílém domě označil za průlom, který může zabránit obchodní válce a uchránit miliony pracovních míst. „Je to skvělé pro globální ekonomiku,“ napsal Altmaier.

Podle německého ministra zahraničí Heika Maase jednání předčilo všechna očekávání. Ministr dále řekl, že EU získala čas a že nyní více věří v možnost uzavřít konečnou dohodu. „Není to výsledek, který chceme, ale pozitivní výsledek celé diskuze mezi Evropskou unií a Spojenými státy o volném obchodu nebo o protekcionismu se stal pravděpodobnější než dříve,“ komentoval Maas.

Maas také prohlásil, že ve středu se ukázalo, že když je Evropa jednotná a nenechá se rozdělit, pak má její slovo váhu. „Řekl jsem, že odpověď na America First (Amerika na prvním místě, Trumpovo heslo) může být jen Europe United (Jednotná Evropa). A schůzka (Trumpa a Junckera) to dokázala,“ dodal.

Společná obchodní politika EU v éře Trumpovy administrativy

EU by měla usilovat o udržení systému WTO a prosazovat široce uplatňované obranné mechanismy proti dumpingu v mezinárodním obchodě. Proti americkým clům se musí přiměřeně bránit, ale zároveň se snažit sporné body s USA překonat, zaznělo na debatě v Ostravě.

„Vítáme dohodu, že USA a EU budou společně pracovat na snížení obchodních bariér a na dalším rozvoji obchodu a investic,“ uvedlo v prohlášení britské ministerstvo pro mezinárodní obchod. „Těšíme se na pokrok v cestě ke zrušení cel na ocel a hliník a uklidnění vzájemných akcí, které mohou poškodit obchod a pracovní trh na obou stranách Atlantiku,“ dodalo.

Francie jednání rovněž ocenila, výsledek ale komentovala zdrženlivěji. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire poznamenal, že další dialog musí být veden na základě vyjasněné situace a ne pod tlakem.

TTIP 2.0 není na stole

Konkrétní jednání povede „exekutivní pracovní skupina“ na vysoké úrovni, detaily nejsou podle zástupců Komise zatím přesně určeny. Jisté je, že významné slovo v práci skupiny bude mít komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, ke konkrétní podobě rozhovorů bude Komise potřebovat konkrétní mandát od členských zemí EU. Skupina má podle představitele Komise 120 dní na to, aby předložila zprávu o výsledcích své práce.

Podle zástupce Komise nebude v jednáních možné použít to, co členské země od vyjednavačů Komise chtěly v souvislosti s TTIP. „Nebude to TTIP 2.0 nebo TTIP-light,“ uvedl dnes informovaný představitel unijní exekutivy.

To minimálně z pohledu některých zemí nemusí být špatně. Francouzský ministr Le Maire uvedl, že o návrat k jednání o širší dohodě, která bude mít omezení jako TTIP, jeho země nestojí.

Rozsáhlá smlouva TTIP se začala dojednávat v roce 2013, výrazně měla liberalizovat obchod mezi EU a USA a zjednodušit investiční prostředí. S nástupem Trumpa, který dohodu výrazně kritizoval, byly rozhovory zastaveny. Jedním z důvodů pro jejich ukončení bylo podle zástupce Komise to, že TTIP se zabývala příliš mnoha věcmi a USA nebyly ochotny k úmluvě v otázkách veřejných zakázek a EU ohledně zemědělství.

Obchodní politika EU pokračuje i bez Spojených států

Společná obchodní politika je oblastí, kterou se Unie snaží rozvíjet již několik desetiletí. I když se může zdát, že v poslední době je éra liberálního mezinárodního obchodu spíše na ústupu, EU chce i nadále obchodní vztahy se třetími zeměmi rozvíjet.

Otázky týkající se zemědělství tak nebudou součástí ani nadcházejících rozhovorů, ačkoliv by si to podle činitele Komise americká strana přála. Trump na tiskové konferenci ve Washingtonu zmínil, že Evropa bude importovat větší množství americké sóji. Evropa však nehodlá ustupovat ze svých standardů ohledně zdraví a bezpečnosti potravin a zemědělských produktů. Geneticky modifikovaná sója tak na trh EU vstupovat nebude.

Vyšší evropský zájem o americkou sóju podle zástupce Komise zařídí trh, protože v důsledku celní války mezi USA a Čínou už americká sója asi o 15 procent zlevnila. Evropa už nyní dováží ze Spojených států okolo třetiny své potřeby sóji. Surovina je významná zejména v zemědělské výrobě a Unie jí ročně potřebuje importovat asi 30 milionů tun.