Merkelová vnímá verdikt ústavního soudu v kauze ECB jako šanci pro další integraci eurozóny

© Shutterstock

Kancléřka Angela Merkelová respektuje rozhodnutí německého ústavního soudu k nákupům dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit ekonomiku. Verdikt považuje za podnět k hlubší integraci eurozóny.

Kancléřka to dnes řekla v parlamentu, kde čelila dotazům poslanců. Uvedla také, že její vláda zatím kvůli krizi způsobené koronavirem nechystá žádné zvýšení daní.

Německý ústavní soud minulý týden rozhodl, že nákupy dluhopisů, kterými se ECB snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s ústavou spolkové republiky. Německá centrální banka proto musí nákupy dluhopisů v rámci programu ECB do tří měsíců přerušit, pokud ECB mezitím neprokáže, že jsou tyto nákupy nutné a přiměřené.

Německo je největší ekonomikou eurozóny a tamní centrální banka má na celkových nákupech ECB značný podíl. Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, je zároveň nejvýznamnějším členem takzvaného eurosystému, tedy sítě centrálních bank zemí eurozóny, v jejímž čele stojí ECB.

Komise nevyloučila soudní řízení vůči Německu kvůli rozsudku ústavního soudu v kauze ECB

Evropská komise by případně mohla zahájit soudní řízení vůči Německu kvůli rozhodnutí jeho ústavního soudu. Podle něj Evropská centrální banka (ECB) při nákupu dluhopisů překročila své pravomoci.

Rozhodnutí německého ústavního soudu vzbudilo v Evropě kontroverze. Evropská komise (EK) v reakci na verdikt upozornila, že zákony EU jsou nadřazeny německé ústavě a že rozhodnutí Soudního dvora EU, podle něhož je program legální, jsou závazná i pro německý ústavní soud.

„Rozhodnutí Spolkového ústavního soudu musíme respektovat. Já to přirozeně činím též,“ řekla dnes Merkelová, podle níž je normální, že se v některých případech objevují spory o výklad kompetencí. Ona sama bude usilovat o to, aby byly co nejmenší. „Chci silnou společnou hodnotu, euro, a v tomto duchu teď také budeme postupovat,“ podotkla také.

Merkelová: Německo musí pomoci s oživením sousedních ekonomik

Německo musí pomoci sousedním zemím v Evropské unii oživit po koronavirové krizi své ekonomiky. Podle agentury Reuters to včera na jednání s poslanci konzervativní unie CDU/CSU řekla kancléřka Angela Merkelová.