Merkelová: Německo musí pomoci s oživením sousedních ekonomik

© Shutterstock

Německo musí pomoci sousedním zemím oživit jejich ekonomiky. Podle agentury Reuters to včera na jednání s poslanci konzervativní unie CDU/CSU řekla kancléřka Angela Merkelová.

Německo je exportní země, proto je pro něj důležité, aby se i jeho partnerům v EU dařilo dobře, řekla Merkelová podle agentury Reuters, která se odvolává na účastníky jednání. Kancléřka to řekla v kontextu s konzultacemi o unijním programu obnovy, jehož rozsah a financování jsou zatím nejasné.

Německo je nejúspěšnější velkou evropskou zemí v boji proti koronaviru, částečně i díky masivnímu testování. Německá ekonomika se díky tomu může postavit na nohy dříve než mnohé další země. Merkelová však na schůzi poznamenala, že není v ničím zájmu, aby z krize vzešlo silné pouze Německo.

Rozpočtový expert z CDU Eckhardt Rehberg na schůzi zároveň varoval, že zotavování nebude snadné.

Vzniká masivní fond obnovy. Země EU si mají rozdělit biliony eur

Fond obnovy má postavit ekonomiky členských zemí zpátky na nohy. Jak bude fond fungovat a jaký bude jeho rozpočet? Podle předsedkyně Evropské komise půjde o biliony eur. Detaily by měla představit v polovině května.

Merkelová se podle informovaných zdrojů shodla s šéfem konzervativní frakce Ralphem Brinkhausem, že Německo bude muset navýšit své příspěvky do unijního rozpočtu. Do rozhodování o finanční pomoci Německa má být zapojen Spolkový sněm. Brinkhaus zároveň trvá na tom, že země musí vědět, jak se miliardy eur z německého rozpočtu použijí.  Informoval o tom server EURACTIV.com.

Na cestě k obnovení Schengenu

Merkelová poslancům také sdělila, aby si nedělali příliš velké naděje ohledně otevírání hranic, o kterém bude německá vláda jednat dnes.

Zdroje z koalice tvrdí, že vláda má v plánu hraniční kontroly zavedené v boji proti koronaviru rozvolnit. Jejich úplné zrušení ale zatím na stole není, trvat by měly do 15. května.

Budeme se co nejvíce koordinovat, dohodli se premiéři EU. Hodinu poté ČR zrušila zákaz volného pohybu

Čtvrteční videokonference předsedů vlád zemí EU sice žádné závratné rozhodnutí nepřinesla, Evropská rada se však dohodla na koordinovaném postupu a na vytvoření záchranného fondu. 

Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) aktuálně čelí tlaku na to, aby již uzavírku německých hranic neprodlužoval. Mluvčí ministerstva sdělila novinářům, že resort rozumí problémům, které zavřené hranice přinášejí, se znovuotevřením ale „musí být velice opatrní“. Při rozhodování o ukončení kontrol bude hrát roli stav infekce na obou stranách hranice.

Podle účastníků schůze Merkelová uvedla, že otevírání hranic bude postupný proces a že sousední Francie nechce znovuotevřít své hranice až do poloviny června. Noviny Handelsblatt s odvoláním na prohlášení kanceláře francouzského prezidenta Emmanuela Macrona informovaly o tom, že se prezident s německou kancléřkou na znovuotevření francouzsko-německé hranice už dohodl. 

Ministři EU chtějí koordinovat letní otevření hranic turistům

Země Evropské unie chtějí v příštích týdnech pracovat na tom, aby během letní turistické sezony mohli občané EU za určitých podmínek cestovat do jiných unijních států.