Malé a střední podniky nesmíme utopit v regulacích, zaznělo na půdě europarlamentu

© Pixabay

Evropští podnikatelé se vzpamatovávají z pandemie covid-19. Jak je Evropská unie podpořila? Reakci EU zhodnotili poslanci Evropského parlamentu, kteří diskutovali o stavu malých a středních podniků v EU.

Malé a střední podniky tvoří 99 procent všech podnikatelských subjektů v Evropské unii. Před pandemií vytvářely více než polovinu unijního hrubého domácího produktu (HDP) a zaměstnávaly zhruba 100 milionů pracovníků. Nyní se ale potýkají s potížemi, neboť řada z nich podniká v sektorech těžce zasažených koronavirovými opatřeními, například ve službách.

Podle poslanců Evropského parlamentu by měla Evropská komise poskytovat malým a středním podnikům větší podporu.

„Vyzvali jsme Evropskou komisi, aby začala pravidelně docházet do Evropského parlamentu a veřejně tu skládala účty z toho, co se v uplynulém roce podařilo udělat pro malé a střední firmy v EU,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO, Renew) v pondělní diskusi na půdě Evropského parlamentu.

Evropa bývala příliš naivní. Nyní se dostává ke kormidlu, tvrdí komisař Breton

Evropa nebude nadále naivní a bude usilovat o místo u kormidla, říká o nové průmyslové strategii EU evropský komisař Thierry Breton.

EU podle Dlabajové potřebuje strategii s jasně danými kroky, jejichž plnění bude možné vyhodnotit.

„Malé a střední podniky se musí spolehnout na to, že s nimi budeme zacházet rovnocenně jako s těmi velkými a že je nebudeme utápět ve zbytečné regulaci. Vytvoření férových podmínek musí být naprostá priorita,“ dodala.

Obchodní komora: Snahy Evropské komise hodnotíme pozitivně

Evropská unie v reakci na pandemii covid-19 podpořila malé a střední podniky zejména finančně. Navýšila například rozpočet programu Záruky za půjčky (Loan Guarantee Facility), aby banky mohly poskytnout podnikům výhodné úvěry, případně jim odložit splátky dosavadních půjček. Další pomoc směřovala ke členským státům, a to ve formě flexibility při využívání peněz ze státního rozpočtu i z evropských fondů. Národní vlády tak mohly okamžitě poskytnout lokálním firmám kompenzace a další systémy podpory.

EK schválila Česku miliardovou pomoc pro malé a střední podniky v rámci boje s koronavirem

Evropská komise (EK) schválila České republice státní podporu pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem.

„Komise v uplynulém roce vyvinula veškeré úsilí k tomu, aby bylo podnikatelům zasaženým krizí pomoženo,“ sdělila redakci EURACTIV.cz Alena Mastantuono, zástupkyně Hospodářské komory ČR v evropské organizaci sdružující obchodní a průmyslové komory EUROCHAMBERS.

„Mohli bychom polemizovat, zda by se některé parametry nedalo vypilovat, aby se podpora lépe dostala k příjemcům, obecně však snahy Komise v oblasti podpory malých a středních podniků můžeme hodnotit kladně,“ dodala Mastantuono.

Malé a střední farmy mají být v centru evropského zemědělství. V ČR se na ně zatím tolik nehledělo

Malé, střední a rodinné farmy produkují mnohdy jedinečné lokální potraviny a udržují venkov při životě. Zatímco v některých zemích se dočkávají adekvátní podpory, v ČR si drobní farmáři stěžují na velmi náročné podmínky.

Evropa stále nemá zmocněnce pro malé a střední podniky

Přestože aktivity EU si podle zástupkyně Hospodářské komory zaslouží pozitivní odezvu, stále je na čem pracovat.

„Prostor pro zlepšení bychom našli v oblasti tvorby legislativních návrhů, kde je potřeba neustále pečlivě posuzovat dopad navrhované regulace na tuto kategorii firem,“ uvedla pro EURACTIV.cz Mastantuono. „Například stále nebyl oficiálně jmenován evropský zmocněnec pro malé a střední podniky, i když jeho jméno již Komise vypustila na veřejnost,“ dodala.

Zmocněncem pro malé a střední podniky by se měl stát Vazil Hudák, bývalý slovenský politik, který od roku 2016 působil jako viceguvernér Evropské investiční banky.

„Podíváme-li se na Spojené státy americké, se kterými se unijní šéfové rádi srovnávají, předsedkyně amerického úřadu Small Business Administration Isabel Guzmanová nastoupila do funkce necelé dva měsíce poté, co usedl do úřadu americký prezident Joe Biden. Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové zahájila svou činnost 1. prosince 2019 a téměř po roce a půl nebyla schopná obsadit pozici evropského zmocněnce pro malé a střední podniky,“ uzavřela Mastantuono.

Unie se chce poučit z krize. Evropský průmysl má být soběstačnější a odolnější

Když Evropská komise loni v březnu představovala průmyslovou strategii, zřejmě málokdo tušil, že celý kontinent na více než rok ochromí pandemie koronaviru. Komise proto strategii aktualizovala a pandemickou situaci v ní zohlednila. Co přináší dokument nového?