Komise kvůli krizi opět povolila kohouty státní pomoci. ČR může podnikům dát až 47 milionů korun

© Pixabay

Na více než dvojnásobek dnes Evropská komise zvýšila limity pomoci, kterou mohou státy Evropské unie poskytovat firmám zasaženým koronavirovými omezeními. Maximální částka na jednu společnost bude nově 1,8 milionu eur (asi 47 milionů korun). Mimořádná pravidla, která měla původně platit do poloviny roku, se prodlužují do jeho konce, oznámila dnes Komise v tiskové zprávě.

„Protože koronavirová pandemie trvá déle, než jsme všichni doufali, musíme umožnit, aby členské země mohly i nadále firmám poskytovat podporu nutnou k jejímu přečkání,“ uvedla místopředsedkyně EK odpovědná za hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise dočasná krizová pravidla schválila loni v březnu a jejich platnost prodloužila v říjnu. O další úpravu žádala Brusel řada členských států. Dosud poslední výzvou byl dnešní otevřený dopis od ministrů vlád Česka, Dánska a Rakouska. Řada podniků se podle nich již přiblížila dosavadnímu stropu 800 tisíc eur a žila v nejistotě, zda dostane další podporu.

https://twitter.com/mtauberova/status/1354783782478491650?s=20

Zemědělské podniky, které dosud mohly dostávat nejvýše 100 tisíc eur, budou moci podle nových podmínek od státu inkasovat až 225 tisíc.

Společnosti, jejichž obrat v době krize klesl nejméně o 30 procent proti stejnému období roku 2019, budou moci od státu dostat příspěvek až 10 milionů eur na část fixních nákladů nekrytých příjmy. Dosud byl tento příspěvek nejvýše třímilionový.

COVID programy mohou pokračovat

Takzvaný dočasný rámec EK přijala loni v březnu. Jedná se o uvolnění pravidel státní pomoci. Členským státům umožnil v souvislosti s pandemií koronaviru okamžitě podpořit ekonomiku. Původně měl platit jen do konce loňského roku, v říjnu ho EK prodloužila do letošního 30. června.

Na základě rozhodnutí o pokračování dočasného rámce česká vláda prodloužila například záruční programy COVID III a COVID plus. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) i ministr průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Karel Havlíček už dříve avizovali, že jejich snahou bude tyto programy prodloužit až do konce roku.

Pokračovat může také program COVID lázně, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Poukaz na pobyt v lázních se slevou budou lidé moci uplatňovat nejméně do března, s možností dalšího prodloužení do června. MMR připravuje k dotačnímu titulu novou výzvu.

Podle Havlíčka bylo v souvislosti s pandemií vypsáno 12 hlavních programů COVID, nepočítá do nich záruční programy, jeho resort spravuje polovinu. Na on-line kalkulačce MPO si podnikatelé mohou spočítat měsíční podporu, kterou jim stát v souvislosti s pandemií poskytne.