Komise bude vyjednávat s USA o vzájemném obchodu. Členské státy jí k tomu udělily mandát

© Shutterstock

Zástupci unijních států dnes na setkání Rady potvrdili mandát Evropské komise pro vyjednávání se Spojenými státy o odbourání překážek volného obchodu. Proti byla Francie, Belgie se zdržela.

Komise za členské země EU koordinuje společnou obchodní politiku, pro nové dohody nicméně potřebuje jejich pověření. Vyjednávání s Washingtonem bude mít dvě úrovně. Jednak je cílem snížit cla na průmyslové zboží, zároveň bude Komise usilovat o zjednodušení způsobu, kterým podniky prokazují, že jejich produkty plní normy Evropské unie či Spojených států.

Komisařka pro obchod Cecilia Malströmová v Bruselu novinářům řekla, že podobná dohoda o odstranění cel by měla evropský export do USA zvednout o osm procent, americký export do EU o procent devět. „V mandátu je také závazek posuzovat ekologické a sociální dopady dohody,“ poznamenala.

https://twitter.com/EUCouncilPress/status/1117732700557914113

Od počátku přípravy na rozhovory, jimž nyní daly členské země zelenou, bylo Komisi podle Malströmové jasné, že dříve s USA dojednávané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je dále zmrazené. „Toto je zcela nová řada jednání. TTIP je ‚u ledu‘. A fakt, že je překonané, je v rozhodnutí Rady explicitně uveden,“ upozornila.

Podle agentury Reuters rozhodnutí několik měsíců brzdily francouzské výhrady. Unijní vlády nakonec zahájení obchodních rozhovorů s USA schválily jasnou většinou. Agentura Reuters minulý týden s odvoláním na zdroj v Elysejském paláci napsala, že důvodem francouzského nesouhlasu jsou opakované obchodní výhrůžky Washingtonu a jeho odchod od pařížské dohody o ochraně klimatu.

Spojené státy vůči Unii nadále uplatňují cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent, která zavedly v loňském roce. EU na tento krok zareagovala odvetnými cly na vybrané americké zboží. Na úmyslu odbourávat obchodní bariéry se loni v létě dohodli předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a americký prezident Donald Trump. Ten tehdy slíbil, že zatím nepřistoupí k uvalení nových cel na dovoz aut z EU.

Američané opět hrozí miliardovými cly, tentokrát kvůli evropské podpoře Airbusu

Na počátku týdne dorazila z Washingtonu znepokojivá zpráva. Americká administrativa se prý chystá uvalit další cla na evropské výrobky, tentokrát ve výši 11 miliard dolarů.

V očích Unie by se nová obchodní smlouva měla týkat pouze průmyslového zboží nebo právě automobilů, které jsou podle agentury AFP „ultra citlivým“ tématem pro Německo. USA zároveň chtějí vyjednávat také o širokém přístupu na unijní zemědělský trh, avšak Brusel opakovaně uvádí, že o clech a dalších bariérách v zemědělství diskutovat nebude. Na tomto bodu trvala také Francie, která naopak prosazovala jednání o opatřeních spojených s bojem proti klimatickým změnám.

Stefan-Radu Oprea, ministr obchodu z Rumunska, které nyní předsedá Radě, řekl, že schválení mandátu ukazuje odhodlání Evropské unie vytvořit se Spojenými státy pozitivní obchodní agendu a implementovat striktně definovaný program dohodnutý Junckerem a Trumpem. „Nebudeme jednat o zemědělství nebo o veřejných zakázkách,“ upřesnil.

To potvrdila i Malmströmová: „Zemědělství součástí vyjednávání nebude. Pro Evropu je to červená čára a v mandátu o tom nenajdete ani zmínku. Jasně se dohodli [Juncker a Trump], že toto součást smlouvy nebude. Některé věci, o které stála Evropa, třeba přístup k veřejným zakázkám, také vypadly.“

Evropská komise bude moci rozhovory s Washingtonem zahájit, jakmile svůj vyjednávací mandát přijmou i Spojené státy. Komise podle AFP doufá, že dohodu uzavře do konce svého funkčního období, tedy před 31. říjnem tohoto roku. Malmströmová dnes uvedla, že s americkým partnerem Robertem Lightizerem nyní dojednává termín prvního kola rozhovorů.

Mandát však Komisi neumožňuje dohodu dokončit dříve, než přestanou platit americká cla na ocel a hliník. Pokud by USA uvalily další obchodní překážky pro evropské produkty, Komise může vyjednávání jednostranně ukončit.

Evropská unie a Spojené státy mají největší bilaterální obchodní vztah na světě a jejich ekonomiky jsou značně integrované. Obě ekonomiky dohromady tvoří zhruba polovinu HDP celého světa a skoro třetinu celkového světového obchodu.

Summit EU řešil kromě brexitu také vztahy s Čínou, USA nebo ochranu klimatu

Po dramatickém čtvrtku bruselského summitu, který zcela ovládlo jednání o odkladu brexitu, se v pátek lídři zemí EU věnovali řadě dalších klíčových témat. Projednávali vztahy s Čínou, obchodní dohodu s USA nebo klimatickou politiku.