Jen osm a půl hodiny. Brusel chce, aby i práce z domova měla svůj konec

© Pixabay

Koronavirová krize výrazně zvýšila množství práce z domova. Evropský parlament nyní schválil usnesení, podle kterého by lidé na homeoffice měli mít právo se od své práce odpojit a mít někdy volno.

Znají to všichni, kdo mají nějakou zkušenost s prací z domova, ale stále více se to týká i těch, kteří do práce dochází. Mnozí zaměstnavatelé totiž předpokládají a někdy i vyžadují, abyste na mobilu a mailu byli pořád a všude.

Evropský parlament se na svém posledním zasedání rozhodl tomu, co se u některých zaměstnanců mění z práce v „digitální otrokářství“, udělat přítrž. Drtivou většinou hlasů přijatá legislativní iniciativa zaúkolovala Evropskou komisi, aby připravila směrnici, která dá všem zaměstnancům v EU „právo odpojit se“ od svého zaměstnání.

Nutnost takové ustanovení přijmout se stala akutní právě v posledním roce, kdy podle průzkumu, který si Evropský parlament nechal udělat, vzrostlo množství lidí v EU, kteří pravidelně „pracují z domova“ o víc než třicet procent.

„Nemůžeme ponechat miliony evropských pracujících, kteří jsou vyčerpáni tlakem být neustále k dispozici a příliš dlouhou pracovní dobou, svému osudu,“ uvedl zpravodaj návrhu, maltský europoslanec Aley Aqius Saliba.

Celý článek si můžete přečíst na Deník.cz >>>

Deník je partnerským médiem serveru EURACTIV.cz a zároveň nejčtenějším deníkem v Česku, který čte 2,2 milionu Čechů. Server Deník.cz je také v trojici nejčtenějších zpravodajských webů v ČR. Unikátnost obou spočívá v desítkách regionálních mutací, které přinášejí zprávy i na úrovni okresů. Vedle toho Deník již dva roky přináší v rubrice „Evropa pro Čechy“ přehled o dění v Evropské unii a jeho dopadu na život v Česku.