Investoři se obávají, že Itálie pod vedením populistů opustí eurozónu. Akcie dál klesají

© Shutterstock

Napětí na italských trzích trvá. Způsobuje ho nestabilní politická situace v zemi a také obavy investorů z nástupu euroskeptické vládní koalice.

Italský prezident Sergio Mattarella odmítl jmenovat novou vládu, kterou sestavili vítězové předešlých voleb – populistické Hnutí 5 hvězdiček a pravicová Liga. Důvodem bylo navržení Paola Savony na post ministra financí. Jednaosmdesátiletý politik je totiž známým euroskeptikem, který volá po vystoupení Itálie z eurozóny.

Italské volby mají dva vítěze. Jeden podporuje uprchlické kvóty, druhý chce deportaci migrantů. Více >>>>

Prezident pak v pondělí pověřil sestavením vlády ekonoma Carla Cottarelliho, který v minulosti pracoval na vedoucích postech v italské centrální bance a v Mezinárodním měnovém fondu (MMF). Předpokládá se však, že Cottarelliho vláda nezíská důvěru parlamentu a zemi jen dovede k předčasným volbám.

Dlouhopisové trhy se vylekaly

Politická nejistota v zemi způsobila výrazný pokles italských akcií – jejich hlavní index FTSE MIB sestoupil až na desetiměsíční minimum. Šéf italské centrální banky Ignazio Visco dnes také varoval, že Itálii hrozí ztráta důvěry investorů.

Investoři se obávají zejména toho, že by Itálie pod vedením euroskeptických stran mohla v dohledné době opustit eurozónu.

EU se stala obětním beránkem italských populistů. Více >>>>

„Rozruch kolem sestavování vlády v Itálii, kde chtějí euroskeptické strany Liga a Hnutí pěti hvězd vytvořit koalici, vylekal dluhopisové trhy,“ uvedl pro Reuters analytik Manfred Hübner ze společnosti Sentix provádějící šetření mezi investory.

Podle průzkumu společnosti Sentix odchod Itálie z eurozóny teď očekává 11,3 procenta investorů, zatímco v dubnu to bylo 3,6 procenta. Itálie je přitom třetí největší ekonomikou eurozóny.

Nevhodný výrok komisaře Oettingera

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger komentoval propady italských akcií výrokem, že finanční trh potrestají italské voliče za to, že ve volbách hlasují pro euroskeptické populisty. Jeho prohlášení ale vyvolalo v Itálii velký rozruch, a to i mezi sympatizanty EU. Později se proto Oettinger omluvil.

„Plně respektuji vůli voličů, kteří jsou vlevo, vpravo nebo v centru, a to v každé zemi,“ citovala dnes Oettingera agentura Reuters. Komisař v prohlášení uvedl, že odkazoval na aktuální vývoj na trzích v Itálii, přičemž tím neměl v úmyslu projevit neúctu k obyvatelům Itálie. „Omlouvám se za to,“ dodal.

„Itálie jako zakládající člen (Evropské unie) hrála a hraje důležitou roli v evropské integraci a doufám, e bude pokračovat touto cestou,“ upozornil rovněž komisař.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker k situaci v Itálii už řekl, že finanční trhy nemohou diktovat Italům, jak mají hlasovat. Jeho pozici ujasnil mluvčí Komise, když prohlásil, že o budoucnosti Itálie mohou rozhodnout jen a pouze Italové.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1001467393502253056

O respekt k voličům požádal na Twitteru i předseda Evropské rady Donald Tusk.