Investoři mají o dluhopisy Evropské unie rekordní zájem

© Pixabay

Evropská unie získá 17 miliard eur (přes 462 miliard Kč) z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je podpořit zaměstnanost v mimořádných situacích, jako je nyní pandemie způsobená šířením nového koronaviru. Zájem byl obrovský, investoři nabídli rekordních více než 233 miliard eur (6,3 bilionu Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„To je naprostá senzace,“ řekl k zájmu investorů hlavní analytik nizozemského finančního ústavu Rabobank Matthew Cairns. „Trhům i Evropské unii to ukazuje, že po těchto dluhopisech poptávka bude,“ dodal.

EU v prvním kole prodá dluhopisy v objemu deseti miliard eur s desetiletou splatností a dluhopisy za sedm miliard eur se splatností 20 let, uvedl Reuters s odkazem na pracovní materiály, do kterých měl možnost nahlédnout.

Papíry se splatností deset let si chtěli koupit investoři, kteří celkem nabídli 145 miliard eur. To už je sám o sobě největší objem, jakého bylo u prodeje dluhopisů v Unii dosaženo. Dluhopisy s dvacetiletou splatností se setkaly s poptávkou v objemu 88 miliard eur. Konečná prodejní cena zatím nebyla stanovena.

Dnešní nabídka je první fází plánu EU zvýšit za méně než deset let objem dluhů až na patnáctinásobek. Smyslem je zajistit peníze pro členské státy, které bojují s dopady pandemie. Unie má k tomu účelu dva hlavní programy. Nynější nabídka přitom Unii přibližuje ke společnému vydávání dluhopisů, čemuž se část členských zemí dlouhodobě brání. Až bude plán dokončen, bude EU jedním z největších dlužníků na evropském kontinentě, poznamenal Reuters.

Půjčky z rozpočtu EU nepotřebujeme, tvrdí Babiš. ČR však zvažuje úvěr z evropského nástroje SURE

Česká republika přistoupí k evropskému programu SURE, který bude poskytovat členským státům půjčky na podporu zaměstnanosti. ČR by si z nástroje mohla půjčit až 40 miliard korun.

Program SURE využije i ČR

Program SURE je unijním nástrojem dočasné povahy a jeho smyslem je zabránit masivnímu propouštění v mimořádných situacích. Je určen členským státům, které potřebují zmobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s negativními ekonomickými a sociálními dopady šíření koronaviru na svém území. Ve formě půjček od EU bude moci poskytnout pomoc až 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč) zasaženým členským zemím, aby jim pomohl řešit skokové zvýšení výdajů na udržení zaměstnanosti.

Česká republika program využije. České ministerstvo financí požádalo o půjčku z programu SURE již 7. srpna 2020. Z peněz chce pokrýt program Antivirus, Pětadvacítku, ošetřovné i částečné prominutí odvodů na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. EU jí na tyto účely může poskytnout až 52 miliard korun (2 miliardy eur).