Globální zdanění nadnárodních korporací by EU mohlo přinést více než bilion korun ročně, tvrdí studie

© Pixabay

Evropská unie by mohla od nadnárodních společností získat ročně na daních kolem 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč) navíc, pokud se na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dosáhne dohody o stanovení minimální daně ze zisku globálně fungujících firem ve výši 15 procent. Vyplývá to ze studie organizace EU Tax Observatory, o které dnes informovala agentura Reuters.

Pokud by minimální sazba globální daně ze zisku činila 25 procent, dodatečné daňové příjmy EU by podle studie dosáhly 170 miliard eur (4,3 bilionu Kč). Podle agentury Reuters je ale pravděpodobnější dohoda na 15procentní minimální sazbě, kterou v květnu navrhly Spojené státy a kterou podpořila i řada členských zemí EU.

Minimální sazba by se v případě dohody stala součástí nových pravidel pro zdanění nadnárodních korporací a velkých technologických podniků, jakou jsou firmy Alphabet či Facebook. Ty nyní často navzdory rozsáhlým příjmům platí velmi nízké daně, protože zakládají centrály v zemích s nízkým zdaněním, například v Irsku, Lucembursku nebo Nizozemsku.

Revoluční daňové reformy? V hledáčku jsou nadnárodní firmy i daňové ráje, státy se ale neshodují

EU musí bojovat proti agresivnímu daňovému plánování a daňovým rájům. Musí také přimět velké technologické firmy, aby podléhaly spravedlivému zdanění. Stojí to v ambiciózním plánu Komise na reformu daňové politiky.

Konečná podoba minimální globální daně ze zisku bude záviset na výsledku jednání v rámci OECD a bude zahrnovat i dohodu o tom, kde budou nadnárodní podniky zdaňovány. Řada zemí usiluje o to, aby bylo dohody o minimální globální dani dosaženo na červencovém setkání ministrů financí skupiny největších světových ekonomik G20.

Studie upozorňuje, že k tomu, aby byla minimální daň účinná, není nezbytné její přijetí všemi zeměmi. „Pokud bude výraznou minimální daň uplatňovat řada mateřských zemí (nadnárodních podniků), daňové ráje už nebudou moci lákat nabídkou nízkých sazeb,“ uvádí studie. „Spirálu mezinárodního daňové soupeření je možné zastavit, i když daňové ráje nezvýší své sazby. A Evropská unie může stát v čele tohoto procesu,“ dodává.