Evropa se bojí nové mutace koronaviru, Británii se komplikuje zásobování supermarketů

© Pixabay

Cestovní omezení, které mnoho evropských i mimoevropských zemí zavedlo vůči Spojenému království kvůli nové velmi nakažlivé mutaci koronaviru, jež se šíří na jihu Anglie, se projevuje například kolonami kamionů v jihoanglickém Kentu. Jeden z hlavních britských supermarketových řetězců uvedl, že omezení nákladní dopravy by se v řádu několika dní mohlo podepsat na dostupnosti sezonní zeleniny, která je do Británie dovážena z kontinentální Evropy. Britský premiér Boris Johnson mezitím jedná s krizovým štábem o tom, jak vánočnímu výpadku v zásobování zabránit.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock již dříve varoval, že nová mutace koronaviru, která může být až o 70 procent nakažlivější než ta dosavadní, se „dostává mimo kontrolu“. Nová podoba viru se začala rychle šířit především v Londýně a na jihovýchodě Anglie. Podle expertů ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byla smrtelnější či reagovala jinak na vakcíny.

Britská vláda spustila plány na odstavení kamionů v jihovýchodním hrabství Kent, které měla v záloze pro případ možného přerušení dopravy po 31. prosinci, kdy skončí přechodné období, po jehož konci se už Británie nebude řídit unijním právem. Jednání o budoucích obchodních vztazích mezi EU a Spojeným královstvím, která mají dnes pokračovat, totiž stále váznou.

Jednání o budoucí dohodě mezi EU a Británií pokračují dál, nedělnímu europarlamentnímu deadlinu navzdory

Evropská unie a Spojené království propásli další hraniční termín pro dojednání podmínek nového partnerství, které má započíst za 10 dní. Další deadline je nyní stanoven před začátkem vánočních svátků. Hlavní překážkou je nyní rybolov.

Kamiony mířící k přístavům, které jsou pro běžnou dopravu uzavřeny, nyní britské úřady odstavují na dálnici M20 napříč hrabstvím Kent. K uskladnění zboží má být rovněž využito nedaleké letiště. U vjezdu do přístavu v Doveru jsou velké nápisy s varováním, že francouzská hranice je zavřená. I přesto však do přístavu proudila nákladní auta, které pak policie musela otáčet.

Francouzská federace nákladních dopravců FNTR uvedla, že pro řidiče, kteří kvůli nejnovějším opatřením uvázli v Británii, začala být situace katastrofální. Podle mluvčí FNTR mnozí skončili na parkovištích bez přístupu k toaletám.

Druhý největší britský supermarketový řetězec Sainsbury’s uvedl, že výpadky zboží na regálech v supermarketech se projeví v řádu dní. „Pokud se nic nezmění, uvidíme v nadcházejících dnech nedostatek hlávkového salátu, dalších salátů, květáku, brokolice a citrusových plodů, které se v tuto roční dobu dováží z kontinentu,“ varoval supermarket.

Uzavření Eurotunelu a přístavů pro přepravu do Francie patrně rovněž ovlivní export ryb a mořských plodů ze Skotska do Evropy, píše Reuters. Podle skotských dodavatelů jde o velký problém, jelikož se zejména mořské plody rychle kazí a nyní jich mnoho tun uvázlo v nákladních vozech na dálnicích bez možnosti dopravit je do Francie. Situace ovlivní také dovoz do Irska.

O tom, jak bezprostředně situaci vyřešit a zabránit tak vánočnímu kolapsu zásobování supermarketů, premiér Johnson jedná s krizovým štábem. Podle televize Sky panují obavy, že některé zboží by mohlo začít docházet už za dva týdny, pokud se nic nezmění.