EU spouští nařízení, které má chránit evropské firmy před americkými sankcemi vůči Íránu

Federica Mogheriniová © European Union, 2018

Spojené státy od zítřka znovu zavádějí sankce vůči Íránu. Evropou kritizované opatření se zaměří především na automobilový průmysl a obchody se zlatem a dalšími kovy.

Evropská unie s obnovenými sankcemi nesouhlasí, neboť jdou proti jaderné dohodě uzavřené s islámskou republikou v roce 2015. Díky paktu označovaném zkratkou JCPOA začaly s Íránem obchodovat i velké evropské firmy a Unie se nyní obává, že by kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přišly o své zisky.

Unie proto ve stejný moment, kdy vejdou v platnost americké sankce, spouští opatření na ochranu evropských firem.

„Jsme odhodláni ochránit evropské hospodářské subjekty zapojené do legitimních obchodů s Íránem (…) Z tohoto důvodu vstoupí 7. srpna v platnost blokovací zákon aktualizovaný Evropskou unií,“ cituje agentura AFP z dnešního prohlášení ministrů zahraničí Francie, Německa a Británie společně s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou.

Zmíněné opatření je upravenou verzí evropské normy z roku 1996, jejímž cílem bylo vyjmout ekonomické subjekty z působnosti amerických sankcí proti Kubě, Libyi a Íránu. Na její uplatnění ale až doteď nedošlo. Aktualizovanou verzi schválili ministři zahraničí členských států EU 16. července.

Blokovací nařízení umožňuje firmám z EU získat odškodnění za veškerou škodu způsobenou americkými sankcemi od právnické či fyzické osoby, která za zrodem ztráty stojí. Zároveň evropským společnostem zakazuje americké sankce dodržovat s výjimkou případů, které povolí Evropská komise.

Opatření dále v EU zneplatní všechny následky zahraničních soudních verdiktů vycházejících ze stejných sankcí.

EU udělá vše pro zachování jaderné dohody

Trump oznámil obnovení hospodářských postihů vůči Íránu 8. května, kdy také oznámil odstoupení USA od jaderné dohody. Evropští představitelé toto rozhodnutí kritizovali a deklarovali odhodlání pakt udržet.

EU bude i nadále prosazovat jadernou dohodu s Íránem, z níž včera odstoupily USA

Dohoda o nešíření jaderných zbraní, kterou Trump považuje za neúčinnou, nadále platí. EU se za ní zavázala a chce převzít roli USA v mezinárodním společenství. Jedním z důvodů jsou i rozsáhlé obchodní styky evropských zemí s Íránem. Česko stojí na straně Unie.

Írán se v dohodě výměnou za zrušení tehdy platných sankcí zavázal k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny již obohaceného uranu či k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště.

Mezi stranami přelomové dohody figurovaly vedle Íránu, USA, Číny a Ruska také Německo, Francie, Británie a EU.

„Hluboce litujeme, že Spojené státy znovu zavedly sankce,“ napsali v dnešním prohlášení zástupci evropských stran JCPOA.

Mogheriniová dříve uvedla, že EU udělá vše pro to, aby dohoda nezanikla, protože následky by podle ní byly katastrofální pro všechny.

Mogheriniová přesvědčuje Írán, aby nadále dodržoval dohodu o omezení jaderného programu

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se včera sešel v Bruselu se zástupci EU. Tématem byla jaderná dohoda, která je kvůli americkému prezidentovi v ohrožení. 

Co se týče obchodní výměny mezi Unií a Íránem, podle agentury AFP je stále slabá. V roce 2017 dosáhla hodnota vývozu zboží a služeb z Evropské unie do Íránu 10,8 miliardy eur (téměř 277 miliard Kč), dovoz z Íránu pak činil 10,1 miliardy eur. Proti roku 2016 byla hodnota importu téměř dvojnásobná.

Írán se musí začít chovat jako normální země, zaznívá z USA

Spojené státy na sankcích i přes odpor EU trvají, což dnes novinářům potvrdil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Konec postihu by podle něj přinesla pouze změna chování Teheránu.

„Doufáme, že můžeme najít způsob, jak se pohnout vpřed, to ale bude vyžadovat obrovskou změnu ze strany íránského režimu,“ řekl Pompeo novinářům na palubě letadla na cestě z třídenní cesty po jihovýchodní Asii zpět do vlasti.

„Musí se chovat jako normální země. Je to docela jednoduché,“ dodal.

Společná obchodní politika EU v éře Trumpovy administrativy

EU by měla usilovat o udržení systému WTO a prosazovat široce uplatňované obranné mechanismy proti dumpingu v mezinárodním obchodě. Proti americkým clům se musí přiměřeně bránit, ale zároveň se snažit sporné body s USA překonat, zaznělo na debatě v Ostravě.