EU podepsala se Singapurem obchodní dohodu. Je to důležitý vzkaz, shodují se politici

© European Union, 2018

Zástupci Evropské unie a Singapuru oficiálně uzavřeli osmileté vyjednávání o vzájemné obchodní dohodě. K finálnímu podpisu došlo v pátek během summitu unijních a asijských států.

Několikaleté jednání by sice ještě mohl zmařit odmítavý postoj Evropské parlamentu, který bude dohodu v nejbližší době schvalovat, europoslanci jsou ale většinou k liberalizaci světového obchodu nakloněni. Dohoda by tak měla vstoupit v platnost během první poloviny příštího roku.

„Jedná se o ambiciózní a kvalitní obchodní dohodu, která nás vzájemně posílí,“ uvedl během jednání singapurský předseda vlády Lee Hsien Loong.

Obchodní dohoda s tímto městským státem v jihovýchodní Asii je pro unijní obchod důležitá. Jde o první bilaterální dohodu, kterou EU uzavřela se členem Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Obchodní výměna se zbožím mezi EU a Singapurem dosahuje ročně více než 53 miliard eur, vzájemný obchod se službami pak dalších 44 miliard eur.

V Singapuru rovněž sídlí přes 10 tisíc evropských firem. Zároveň se jedná o největšího příjemce evropských investic, které směřují do Asie.

V roce 2016 dosáhl objem bilaterálních investic 256 miliard eur. Singapur je tak pro Evropu důležitým a strategickým uzlem pro obchodování s celým tichomořským regionem, který na otevřený obchod sází.

Vzkaz do Washingtonu i Pekingu

Premiér Loong se během summitu nechal slyšet, že Singapur je připraven aplikovat vyjednaná pravidla ve stejné míře i na Británii. A to i po jejím vystoupení z EU.

„Jsme připraveni tu dohodu přenést i na dobu po brexitu. Pokud by Británie zůstala v EU, bude se jí dohoda týkat automaticky. Pokud ne a Britové nebudou proti, jsme po jejím odchodu připraveni na tom nic neměnit,“ uvedl pro stanici BBC Radio 4.

Podle singapurského ministra pro obchod S Iswarana však dohoda znamená více než jen intenzivnější obchodní vazby. Narážel tím zejména na rostoucí tenze mezi Spojenými státy a Čínou, které se pomalu blíží obchodní válce.

„Zatímco se na světě objevují čím dál větší obchodní neshody, je velmi důležité, aby se podobně smýšlející národy spojovaly a pokračovaly ve vytváření multilaterálního obchodního systému založeném na dodržování pravidel. Jen tak vytvoříme příležitosti pro vzájemný obchod a naše občany,“ upozornil.

Unie uzavírá obchodní dohody s celým světem. Vděčí za to i protekcionismu Donalda Trumpa

Pravidla globálního obchodu se mění a může za to především americká administrativa. Ze změny ale paradoxně těží i Evropa, která právě připravuje obchodní dohody například s Japonskem a Singapurem.

S tím souhlasí i český europoslanec a místopředseda výboru pro mezinárodní obchod Jan Zahradil (ODS, ECR).

„Ano, EU a Asie jsou v současnosti hlavními zastánci otevřených trhů na globální úrovni. EU stejně jako východní Asie, a Asie obecně, sází na mezinárodní obchod jako na základní motor hospodářského růstu, prosperity a konkurenceschopnosti,“ uvedl před nedávnem pro EURACTIV.cz.

A stejného názoru je i europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

„Asijské země dlouhodobě patří k významným obchodním partnerům EU, jsou ekonomickými hybateli v regionálním, ale také globálním měřítku a s Unií sdílejí také představy o tom, jak by měl mezinárodní obchod vypadat,“ připomněla.

Singapur je pro EU brána do jihovýchodní Asie i celého pacifického regionu

V Singapuru sídlí přes 10 tisíc evropských firem a vzájemné investice dosahují stovek miliard eur ročně. Stejně tak se jedná o člena rychle sílícího sdružení ASEAN. EU tak po Japonsku očekává další úspěch na poli společné obchodní politiky.